Ubercart 2 VAT support (6.x-1.2) - en to de translation catalogue (40 entries)

en: Cost
de: Kosten

en: Advanced options
de: Erweiterte Optionen

en: Note:
de: Hinweis:

en: Total
de: Gesamt

en: User
de: Benutzer

en: Qty
de: Anzahl

en: Price
de: Preis

en: Order
de: Reihenfolge

en: List price
de: UVP

en: Tax name
de: Steuername

en: Subtotal
de: Zwischensumme

en: Products
de: Produkte

en: Total:
de: Summe:

en: Sell price
de: Verkaufspreis

en: VAT
de: MwSt.

en: Order total:
de: Gesamtbestellwert:

en: Subtotal:
de: Zwischensumme:

en: Default price
de: Standard Preis

en: Order total preview:
de: Vorschau Gesamtbestellwert:

en: Default cost
de: Standard Kosten

en: Order: Shipping address
de: Bestellung: Versandadresse

en: Order: Billing address
de: Bestellung: Rechnungsadresse

en: Tax rule
de: Steuer-Regel

en: Modifies prices to include tax before checkout.
de: Macht aus den Preisen vor dem Checkout Bruttopreise (also inklusive MwSt.)

en: including !taxes
de: inkl. !taxes

en: excluding shipping costs
de: zzgl. Versandkosten

en: VAT settings
de: Einstellungen für die Verbrauchssteuern (MwSt. etc.)

en: Support European VAT pricing in Ubercart.
de: Unterstützt Preisangaben mit europäischen Verbrauchssteuern in Ubercart.

en: Price display options
de: Optionen für die Preisanzeige

en: If necessary, rename VAT to GST, MwSt, etc. as appropriate for your country.
de: Nennen Sie VAT Ihren Anforderungen entsprechend in GST, MwSt. etc. um.

en: including !tax.
de: inklusive !tax.

en: excluding !tax.
de: ohne !tax.

en: excluding !tax
de: ohne !tax

en: Subtotal excluding !tax
de: Zwischensumme zuzüglich !tax

en: incl. !tax
de: inkl. !tax

en: Price excl. !tax
de: Preis zzgl. !tax

en: show prices excluding VAT
de: Zeige Preise ohne MwSt.

en: !tax settings
de: !tax Einstellungen

en: excluding !shipping
de: ohne !shipping

en: shipping costs
de: Versandkosten
