Ubercart 2 VAT support (6.x-1.1) - en to hu translation catalogue (50 entries)

en: Cost
hu: Költség

en: Advanced options
hu: Haladó lehetőségek

en: Note:
hu: Megjegyzés:

en: User
hu: Felhasználó

en: Qty
hu: Menny.

en: Price
hu: Ár

en: Order
hu: Rendelés

en: List price
hu: Listaár

en: Tax name
hu: Adó neve

en: Products
hu: Termékek

en: Ubercart - extra
hu: Übercart - extra

en: Sell price
hu: Eladási ár

en: VAT
hu: ÁFA

en: Subtotal:
hu: Részösszeg:

en: Default price
hu: Alapértelmezett ár

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
hu: A vevő kosarának megjelenítése.

en: Default cost
hu: Alapértelmezett költség

en: Cart contents
hu: A kosár tartalma

en: Order: Shipping address
hu: Rendelés: Szállítási cím

en: Order: Billing address
hu: Rendelés: számlázási cím

en: Tax rule
hu: Adózási szabály

en: Modifies prices to include tax before checkout.
hu: Módosítja az árakat, hogy azok tartalmazzák az adót a fizetési folyamat előtt.

en: including !taxes
hu: !taxes adóval

en: excluding shipping costs
hu: szállítási költségek nélkül

en: VAT settings
hu: ÁFA beállításai

en: Support European VAT pricing in Ubercart.
hu: Európai ÁFA-támogatás Ubercarthoz.

en: Price display options
hu: Ár megjelenítő opciók

en: If necessary, rename VAT to GST, MwSt, etc. as appropriate for your country.
hu: Ha szükséges, a „VAT” átnevezhető „ÁFÁ”-nak, ha úgy jobban megfelel az igényeknek.

en: Price editing options
hu: Ár szerkesztési lehetőségek

en: including !tax.
hu: beleértve az !tax.

en: excluding !tax.
hu: !tax nélkül.

en: excluding !tax
hu: !tax nélkül

en: Subtotal excluding !tax
hu: Részösszeg !tax nélkül

en: incl. !tax
hu: beleértve !tax

en: Price excl. !tax
hu: Ár !tax nélkül

en: show prices excluding VAT
hu: árak megjelenítése ÁFA nélkül

en: Show prices excluding !tax to the superuser.
hu: Árak megjelenítése !tax nélkül az adminisztrátornak.

en: Cart and checkout options
hu: Kosár és pénztár lehetőségek

en: Show cart contents with !tax details at checkout.
hu: Megjeleníti a kosár tartalmát !tax részletekkel a pénztárnál.

en: Enabling this will also prefix !tax amounts in the cart and the checkout with "incl."
hu: Ezt engedélyezve !tax értékek előtt is megjelenik a kosárban és a pénztári folyamat során a "beleértve" előtag

en: Order shipping country is inside the EU
hu: Rendelés szállítása EU országon belül.

en: Returns TRUE if the shipping country is inside the European Union.
hu: Az eredménye IGAZ, ha a szállítási ország az Európai Unión belül van.

en: Order billing country is inside the EU
hu: Rendelés számlázása EU országon belül.

en: Returns TRUE if the billing country is inside the European Union.
hu: Az eredménye IGAZ, ha a számlázási ország az Európai Unión belül van.

en: Show price labels
hu: Árcímkéket mutat

en: !tax settings
hu: !tax beállítások

en: !tax price alterer
hu: !tax ár váloztató

en: "!field" includes !tax.
hu: „!field” beleértve az !tax.

en: "!field" excludes !tax.
hu: „!field” kivéve az !tax.

en: Cart contents (including !tax)
hu: Kosár tartalma (beleértve az !tax)
