Ubercart VAT Number (6.x-1.0-beta2) - en to fr translation catalogue (29 entries)

en: Order
fr: Ordre

en: VAT Number
fr: Numéro de TVA

en: Order: Shipping address
fr: Commande : Adresse de livraison

en: Order: Billing address
fr: Commande : Adresse de facturation

en: Store VAT number
fr: Numéro de TVA de la boutique

en: Your VAT number, this number have to be displayed in your invoices.
fr: Votre numéro de TVA, ce numéro doit être affiché sur vos factures.

en: Check the validity on the customer VAT Number via <a href="http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/lang.do?fromWhichPage=vieshome">Europa VAT Number validation webservice</a>
fr: Vérifier la validité du numéro de TVA du client en utilisant le service Web <a href="http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/lang.do?fromWhichPage=vieshome">Europa VAT Number</a>

en: Show store and customer VAT numbers.
fr: Afficher les numéros de TVA de la boutique et du client.

en: Customer VAT Number
fr: Numéro de TVA du client

en: Enter your VAT number if applicable.
fr: Si applicable, saisir votre numéro de TVA.

en: Required for professional customers in EU (eg: BE 0123.456.789).
fr: Requis pour les clients professionnels de l'Union Européenne (ex. : BE 0123.456.789).

en: Your VAT Number
fr: Votre numéro de TVA

en: Our VAT Number
fr: Notre numéro de TVA

en: Your store VAT number
fr: Numéro de TVA de la boutique

en: Your store VAT number.
fr: Numéro de TVA de votre boutique.

en: The VAT number of the customer.
fr: Le numéro de T.V.A. intracommunautaire du client.

en: VAT Number field is required.
fr: Le numéro de T.V.A. intracommunautaire est requis.

en: Your VAT Number syntax is not correct. You should have something like: BE 0123.456.789
fr: Votre numéro de T.V.A. intracommunautaire n'est pas correct. Ce numéro se présente sous cette forme : BE 0123.456.789

en: Error when contacting the VAT Number verification service: @error
fr: Erreur durant le contact du service de vérification du numéro de T.V.A. intracommunautaire : @error

en: VAT Number verification failed, check it's validity on <a href="http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do">this website</a>
fr: La validation du numéro de T.V.A. intracommunautaire a échoué. Veuillez vérifier le numéro à <a href="http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do">cette adresse</a>

en: Order has a valid VAT number
fr: La commande a un numéro de T.V.A. valide

en: Order has a billing country in Europe
fr: L'addresse de facturation est située dans un pays européen

en: Order has a shipping country in Europe
fr: L'adresse de livraison est située dans un pays européen

en: Order should have VAT applied
fr: La commande doit se voir appliquer la TVA

en: VAT validation not functional
fr: Impossible de valider la T.V.A.

en: VAT Number validation requires the SOAP Client module to use the <b>nuSOAP</b> library, you can configure this <a href="!url">here</a>.
fr: La validation du numéro de T.V.A. nécessite le module SOAP Client, avec la librairie <b>nuSOAP</b>, que vous pouvez configurer à cette <a href="!url">adresse</a>.

en: Error contacting VAT verification service: @error
fr: Impossible de contacter le service de vérification de T.V.A. intracommunautaire : @error

en: Have to fill VAT number
fr: T.V.A. intracommunautaire obligatoire

en: Ask for and validate customer's VAT number.
fr: Demander et valider le numéro de T.V.A. intracommunautaire du client.
