Ubercart Views (6.x-3.1) - en to ja translation catalogue (56 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Actions
ja: アクション

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Cost
ja: 原価

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: Format
ja: フォーマット

en: Total
ja: 合計

en: Options
ja: オプション

en: Creation date
ja: 作成日時

en: Comment
ja: コメント

en: Is less than
ja: より小さい

en: Is less than or equal to
ja: ～以下

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than or equal to
ja: ～以上

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Textfield
ja: テキストフィールド

en: Qty
ja: 数量

en: Price
ja: 価格

en: Add to cart
ja: カートに入れる

en: Invoice
ja: 請求書

en: Attributes
ja: 属性

en: Product count
ja: 商品数

en: Product
ja: 商品

en: Payment method
ja: 決済方法

en: Balance
ja: 残高

en: Pounds
ja: ポンド

en: Grams
ja: グラム

en: Kilograms
ja: キログラム

en: Ounces
ja: オンス

en: Print invoice
ja: 請求書を印刷

en: Order ID
ja: 注文ID

en: Selection type
ja: 選択タイプ

en: Zone
ja: ゾーン

en: Nid
ja: ノードID

en: Unit of measurement
ja: 単位

en: List position
ja: 並び順

en: No countries found.
ja: 国がありません。

en: Address ID
ja: 住所ID

en: The default sort criteria in the catalog.
ja: カタログのデフォルトの並び順。

en: Link this field to its user
ja: このフィールドをユーザーにリンク

en: This will override any other link you have set.
ja: 他に設定したリンクがあれば、それによって上書きされます。

en: Overwrite the value to display for anonymous users
ja: 未ログインユーザーに表示するための値で上書き

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
ja: このオプションを有効にすると、未ログインユーザーに表示するテキストを入力するフィールドが表示されます。

en: Text to display for anonymous users
ja: 匿名ユーザーに向けて表示するテキスト

en: Uid
ja: ユーザーID

en: label
ja: ラベル

en: TODO: please describe this field!
ja: TODO: このフィールドに説明を付けて下さい!

en: Ubercart Addresses
ja: Ubercart 住所

en: Product attributes
ja: 商品属性

en: Delete order
ja: 注文を削除
