Ubercart Views (6.x-3.1) - en to ru translation catalogue (96 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Status
ru: Статус

en: Email address
ru: E-mail адрес

en: Actions
ru: Действия

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Cost
ru: Стоимость

en: Country
ru: Страна

en: Weight
ru: Вес

en: Name
ru: Название

en: Format
ru: Формат

en: Total
ru: Итого

en: Options
ru: Опции

en: Creation date
ru: Дата создания

en: Comment
ru: Комментарий

en: Is less than
ru: Меньше, чем

en: Is less than or equal to
ru: Меньше либо равно

en: Is equal to
ru: Равно

en: Is greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: Is greater than
ru: Больше, чем

en: Is not equal to
ru: Не равно

en: Textfield
ru: Текстовое поле

en: Qty
ru: Кол-во

en: Price
ru: Цена

en: Model
ru: Модель

en: Add to cart
ru: В корзину

en: Invoice
ru: Счет

en: SKU
ru: Артикул

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Product count
ru: Количество товара

en: Product
ru: Товар

en: Payment method
ru: Способ оплаты

en: Balance
ru: Баланс

en: Credit card number
ru: Номер кредитной карты

en: Total cost
ru: Общая стоимость

en: Pounds
ru: Фунты

en: Grams
ru: Граммы

en: Kilograms
ru: Килограммы

en: Ounces
ru: Унции

en: Print invoice
ru: Распечатать счёт

en: Order ID
ru: ID заказа

en: Selection type
ru: Способ выбора

en: Zone
ru: Зона

en: Unit of measurement
ru: Единица измерения

en: List position
ru: Позиция в списке

en: No countries found.
ru: Страны не найдены

en: Address ID
ru: ID адреса

en: Default text
ru: Текст по умолчанию

en: Ubercart Views
ru: Ubercart Представления

en: The amount ordered.
ru: Количество заказов.

en: The default sort criteria in the catalog.
ru: Критерий сортировки в каталоге по умолчанию.

en: The number of orderlines with the product.
ru: Число заказов товара

en: The average amount ordered.
ru: Среднее количество заказов.

en: The summed amount of all orders.
ru: Сумма количества всех заказов.

en: The maximum amount ordered.
ru: Максимальное число заказов.

en: The minimum amount ordered.
ru: Минимальное число заказов.

en: The id of the user.
ru: Id пользователя.

en: The number of orderlines with the product for the user.
ru: Число заказов товара для пользователя.

en: The average amount ordered for the user.
ru: Среднее количество заказов для пользователя.

en: The summed amount of all orders for the user.
ru: Сумма количества товаров для пользователя.

en: The maximum amount ordered for the user.
ru: Максимальное количество заказов пользователя.

en: The minimum amount ordered for the user.
ru: Минимальное количество заказов пользователя.

en: The nid of the product for which we are seeking pairs.
ru: Nid товара, для которого ищем пары.

en: The nid of the pair product.
ru: Nid для парного товара.

en: The number of orders in which the product pair has occured along with the product with nid.
ru: Число заказов с парными товарами и их nid.

en: The summed qty purchased on orders which also include the product with nid.
ru: Сумма числа покупок, также включающая включающие товары с nid.

en: Order Status
ru: Состояние заказа

en: Link this field to its user
ru: Сделать это поле ссылкой на пользователя

en: This will override any other link you have set.
ru: Если выше было выбрано "Выводить это поле в виде ссылки", при активации данного флажка она будет заменена ссылкой на материал, к которому относится текущее значение поля.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
ru: Заменять значение поля для анонимных пользователей

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
ru: Если выбрано, Вы увидите поле ввода текста для использования анонимными пользователями.

en: Text to display for anonymous users
ru: Текст, показываемый анонимным посетителям

en: Ubercart order
ru: Заказ Ubercart

en: Ubercart orders
ru: Заказы Ubercart

en: Orders placed in your Ubercart store.
ru: Заказы в вашем магазине Ubercart.

en: label
ru: метка

en: Payment Method
ru: Метод оплаты

en: TODO: please describe this field!
ru: TODO: пожалуйста, опишите это поле!

en: Ubercart Addresses
ru: Адреса Ubercart

en: User contact address
ru: Контактный адрес пользователя

en: User addresses
ru: Адреса пользователя

en: uc addresses defaults
ru: адреса uc по умолчанию

en: Is users default address
ru: Адреса пользователей по умолчанию

en: Ubercart Views Attribute
ru: Атрибуты представлений Ubercart

en: Create views on Ubercart Attribute data.
ru: Создать представления с данными атрибутов Ubercart.

en: Product attributes
ru: Атрибуты товара

en: Product combination of attributes.
ru: Набор атрибутов товара

en: List of attribute selection for the ordered product.
ru: Список выбора атрибутов для заказанного товара

en: No options found.
ru: Не найдено ни одной опции.

en: Checkboxes/Dropdown
ru: Флажки/Выпадающее меню

en: Ubercart order comments
ru: Комментарии к заказу Ubercart

en: !line_item_desc title
ru: заголовок !line_item_desc

en: !line_item_desc amount
ru: количество !line_item_desc

en: The total cost of the products in the order.
ru: Общая стоимость товаров в заказе.

en: Delete order
ru: Удалить заказ

en: Credit card type
ru: Тип кредитной карты
