U Create (6.x-1.0-beta4) - en to da translation catalogue (42 entries)

en: Groups
da: Grupper

en: (approval needed)
da: (godkendelse nødvendig)

en: Subscribe to @name.
da: Abonnér på @name.

en: Add
da: Tilføj

en: Add user
da: Tilføj bruger

en: User name
da: Brugernavn

en: create users
da: opret brugere

en: Activate
da: Aktivér

en: Create a new user. A notification e-mail will be sent to the e-mail address specified.
da: Opret en ny bruger. Der sendes en notifikations-e-mail til den angivne e-mail-adresse.

en: Add a user to this web site.
da: Tilføj en bruger til dette site.

en: U create settings
da: Indstillinger for U Create

en: Configure default roles for users created by U create module.
da: Indstil standardroller for brugere oprettet af U Create-modulet.

en: Suspend
da: Luk

en: Suspend this user's account.
da: Luk brugerens konto

en: Activate this user's account.
da: Aktivér brugerens konto

en: Default roles
da: Standardroller

en: Roles a new user should be assigned.
da: Roller som tildeles til en ny bruger.

en: E-mail (confirm)
da: E-mail (bekræft)

en: Personal welcome message
da: Personlig velkomst

en: This welcome message will appear at the top of the e-mail notification sent to the new user.
da: Denne velkomst-besked vises øverst i e-mailen, som sendes til den nye bruger.

en: User !name already exists.
da: Brugeren !name findes allerede.

en: E-mail addresses don't match
da: E-mail-adresserne er ikke ens.

en: User with this e-mail address already exists.
da: Der findes alllerede en bruger med denne e-mail-adresse.

en: Are you sure you would like to suspend !user's account?
da: Ønsker du at blokere !users konto?

en: Are you sure you would like to activate !user's account?
da: Ønsker du at aktivere !users konto?

en: The account !user was suspended.
da: Kontoen !user er blevet blokeret.

en: The account !user was activated.
da: Kontoen !user blev aktiveret.

en: There was an error in changing the account status.
da: Der opstod en fejl under ændringen af kontoens status.

en: [!site_name] We have created an account for you
da: [!site_name] Vi har oprettet en konto til dig

en: 
    Hello !name,
da: 
    Hej !name,

en: 
    We have created an account for you on !site
    !url.
    
    You can log in to the site with the following username and password
    
    !name
    !password
    
    Please change your password after the first time you log in.
    
    Welcome to !site
da: 
    Vi har oprettet en konto til dig på !site
    !url.
    
    Du kan logge ind på sitet med følgende brugernavn og adgangskode
    
    !name
    !password
    
    Skift venligst din adgangskode første gang du logger ind.
    
    Velkommen til !site

en: Error sending notification mail to user.
da: Fejl under afsendelse af e-mail til bruger.

en: Error creating user.
da: Fejl under brugeroprettelse.

en: block users
da: blokér brugere

en: We also added you as member to the group(s): !groups
da: Vi har også tilføjet dig som medlem af grupperne: !groups

en: This user will be added to !group.
da: Brugeren bliver tilføjet til !group.

en: Lets non-admins create user accounts for other people.
da: Lader ikke-administratorer opretter brugerkonti til andre.

en: U create / OG integration
da: U Create-/OG-integration

en: Sign up users to og groups when creating them with U create.
da: Tilmeld brugere til OG-grupper når de oprettes med U Create.

en: assign user roles
da: tildel brugerroller

en: User roles
da: Brugerroller

en: You have created an account for !name. The username and password have been sent along with log in instructions to the e-mail address !email.
da: Du har oprettet en konto til !name. Brugernavnet og adgangskoden samt login-instruktioner er blevet sendt til e-mail-adressen !email.
