jQuery UI Carousel (6.x-1.0) - en to hi translation catalogue (6 entries)

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Visible
hi: दर्शनीय

en: Horizontal
hi: क्षैतिज

en: Vertical
hi: ऊर्ध्वाधर

en: Start
hi: शुरू
