Unique field (6.x-1.3) - en to uk translation catalogue (14 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: title
uk: назва

en: Author
uk: Автор

en: Language
uk: Мова

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: here
uk: тут

en: All nodes
uk: Всі матеріали

en: Choose the fields that should be unique
uk: Виберіть поля, які повинні бути унікальними

en: Single node only
uk: Лише один матеріал

en: Unique field
uk: Унікальне поле

en: The @label field requires a unique value, and the specified value is already used.
uk: Поле @label має містити унікальне значення, зазначене значення вже використовується.

en: The Unique Field module allows administrators to require that content supplied for specified fields is unique. For example, you may require that each node has a unique title or a different author. For configuration options, please see the <em>Unique field settings</em> section of the content type edit page.
uk: Модуль Унікальне поле дозволяє адміністраторам вимагати, щоб вміст, що вводиться в зазначені поля, був унікальним. Наприклад, Ви можете вимагати, щоб у кожного матеріалу була унікальна назву або різні автори. Параметри налаштувань дивіться вкладці <em>Налаштування унікального поля</em> на адмінсторінці конкретного типу матеріалів.

en: Provides content validation requirement that a node's title, author, language, taxonomy terms, or CCK fields are unique.
uk: Забезпечує перевірку на унікальність полів матеріалу: заголовка, мови, автора, термінів таксономії, полів CCK.
