Update Status Advanced Settings (6.x-1.1) - en to nl translation catalogue (15 entries)

en: Notes
nl: Notities

en: Always
nl: Altijd

en: Ignore @version
nl: @version negeren

en: Never
nl: Nooit

en: Warn if out of date
nl: Waarschuwen indien verlopen

en: Themes
nl: Thema's

en: These settings allow you to control if a certain project, or even a specific release of that project, should be ignored by the available updates report.  For each project, you can select if it should always warn you about a newer release, never warn you (ignore the project completely), or ignore a specific available release you do not want to upgrade to. You can also specify a note explaining why you are ignoring a specific project or version, and that will be displayed on the available updates report.
nl: Met deze instellingen kunt u bepalen of een project, of zelfs een bepaalde uitgave van een project, uitgesloten moet worden van het overzicht van beschikbare updates. Per project kunt u instellen of u altijd of juist nooit gewaarschuwd wilt worden als er een nieuwe uitgave is. U kunt ook een bepaalde beschikbare uitgave negeren indien u deze niet wil bijwerken. U kunt een toelichting opgeven als u een project of een uitgave uitsluit, deze komt dan op het overzicht te staan.

en: Drupal core
nl: Drupal-kern

en: Ignored from settings
nl: Genegeerd door instellingen

en: Administrator note
nl: Toelichting beheerder

en: Update status advanced settings
nl: Update status geavanceerde instellingen

en: Adds advanced settings and extra functionality to the Update status module in core.
nl: Voegt extra instellingen en functionaliteit toe aan de Update Status-module.

en: Disabled modules
nl: Uitgeschakelde modules

en: Disabled themes
nl: Uitgeschakelde thema's

en: Check for updates of disabled modules and themes
nl: Op updates van niet-ingeschakelde modules en thema's controleren
