Upgrade Status (6.x-1.2-alpha1) - en to id translation catalogue (39 entries)

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: view
id: tampilan

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Modules
id: Modul

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Check manually
id: Periksa secara manual

en: Change
id: ubah

en: warning
id: peringatan

en: Themes
id: Tema

en: Available
id: Ketersediaan

en: Revoked!
id: Dicabut!

en: Project not secure
id: Proyek tidak aman

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
id: Proyek ini telah dilabeli tidak aman oleh tim keamanan Drupal, dan tidak lagi tersedia untuk diunduh. Sesegera mungkin menonaktifkan semua yang termasuk dalam proyek ini sangat disarankan!

en: No available releases found
id: Tidak ada rilis yang tersedia

en: Invalid info
id: Info tidak benar

en: Security update required!
id: Dibutuhkan update keamanan!

en: Recommended version:
id: Versi yang disarankan:

en: Security update:
id: Update keamanan:

en: Latest version:
id: Versi terbaru:

en: Development version:
id: Versi pengembangan:

en: Also available:
id: Juga tersedia:

en: Depends on: !dependencies
id: Bergantung pada: !dependencies

en: Required by: !required
id: Dibutuhkan oleh: !required

en: Failed to fetch available update data
id: Gagal memperoleh data update yang tersedia

en: Attempted to fetch information about all available new releases and updates.
id: Mencoba mengambil informasi mengenai versi dan update terbaru.

en: Unable to fetch any information about available new releases and updates.
id: Tidak bisa mendapatkan informasi tentang rilis dan update baru.

en: Last checked: @time ago
id: Terakhir diperiksa: @time yang lalu

en: Last checked: never
id: Terakhir diperiksa: belum pernah

en: Includes: %includes
id: Menyertakan: %includes

en: Disabled modules
id: Modul tidak aktif

en: Disabled themes
id: Tema perwajahan tidak aktif

en: Update modules
id: Perbarui modul-modul

en: Failed to get available update data.
id: Gagal mendapatkan data update yang tersedia.

en: No available update data
id: Tidak tersedia data update

en: Includes:
id: Termasuk:

en: Enabled: %includes
id: Aktif: %includes

en: Disabled: %disabled
id: Nonaktif: %disabled

en: Depends on: !basethemes
id: Memerlukan: !basethemes

en: Required by: %subthemes
id: Dibutuhkan oleh: %subthemes
