User Relationship Mailer Token (6.x-1.0) - en to de translation catalogue (37 entries)

en: Approve
de: Bestätigen

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Remove
de: Entfernen

en: Email subject
de: E-Mail-Betreff

en: Anonymous
de: Gast

en: Replacement value
de: Ersetzungswert

en: tokens
de: Tokens

en: Replacement patterns
de: Ersetzungsmuster

en: Disapprove
de: Ablehnen

en: User Relationships
de: Benutzerbeziehungen

en: Email Options
de: E-Mail-Optionen

en: Receive relationship email notifications
de: E-Mail Benachrichtigungen zu Beziehungen erhalten

en: Check this if you'd like to receive relationship related email notifications
de: Diese Option wählen, wenn Sie E-Mail Benachrichtungen zu Beziehungen erhalten möchten

en: Request
de: Anforderung

en: Email Settings
de: E-Mail-Einstellungen

en: The URL alias of the node.
de: Die Alias-URL des Beitrags.

en: Node creation
de: Benachrichtigungen

en: Name of top taxonomy term
de: Name des obersten Taxonomiebegriffes

en: ID of top taxonomy term
de: ID des obersten Taxonomiebegriffes

en: Name of top term's vocabulary
de: Name des obersten Begriffvokabulars

en: ID of top term's vocabulary
de: ID des obersten Begriffvokabulars

en: The title of the node.
de: Der Titel des Beitrags.

en: Pre-approved
de: vorab freigegeben

en: The number of comments posted on a node.
de: Die Anzahl der Kommentare zu einem Beitrag.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
de: Die Anzahl der Kommentare zu einem Beitrag, seit der Leser ihn zuletzt aufgerufen hat.

en: The unique ID of the author of the node.
de: Die eindeutige ID des Autors des Beitrags.

en: The type of the node.
de: Der Typ des Beitrags.

en: The human-readable name of the node type.
de: Der menschenlesbare Name des Inhaltstyps.

en: The language the node is written in.
de: Die Sprache, in der der Beitrag erstellt wurde.

en: The URL of the node.
de: Die URL des Beitrags.

en: The unique ID of the content item, or "node".
de: Die eindeutige ID des Inhalts oder „Artikels“.

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
de: Ungefilterter Name des obersten Taxonomie-Begriffes.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
de: ungefilterter Name des Vokabulars des obersten Begriffes.

en: The login name of the author of the node.
de: Der Anmeldenname des Autors des Beitrags.

en: The email address of the author of the node.
de: Die E-Mail-Adresse des Autors des Beitrags.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
de: Die Erläuterung der jüngsten Änderungen am Beitrag.

en: Node modification
de: Änderungen des Beitrags
