User Relationship Mailer Token (6.x-1.0) - en to fr translation catalogue (39 entries)

en: Approve
fr: Approuver

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Email subject
fr: Sujet du courriel

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Replacement value
fr: Valeur de remplacement

en: tokens
fr: jetons (<em>tokens</em>)

en: Replacement patterns
fr: Motifs de substitution

en: Disapprove
fr: Refuser

en: User Relationships
fr: Relations utilisateurs

en: Email Options
fr: Options des courriels

en: Allow users to turn off relationship messages
fr: Autorise les utilisateurs à désactiver les messages de leurs relations

en: Send @op messages
fr: Envoi des message @op

en: Receive relationship email notifications
fr: Recevoir les notifications par courriel concernant mes relations

en: Request
fr: Requête

en: Email Settings
fr: Paramètres des courriels

en: The URL alias of the node.
fr: L'alias d'URL du nœud.

en: Node creation
fr: Création de nœud

en: Name of top taxonomy term
fr: Nom du terme de taxonomie le plus haut

en: ID of top taxonomy term
fr: Identifiant (ID) du terme de taxonomie le plus haut

en: Name of top term's vocabulary
fr: Nom du terme principal du vocabulaire

en: ID of top term's vocabulary
fr: Identifiant du vocabulaire des termes de haut niveau.

en: The title of the node.
fr: Le titre du nœud.

en: Pre-approved
fr: Pré-approuvé

en: The number of comments posted on a node.
fr: Le nombre de commentaires postés sur un nœud.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fr: Le nombre de commentaires postés sur un nœud depuis la dernière consultation du lecteur.

en: The unique ID of the author of the node.
fr: L'ID unique de l'auteur du nœud.

en: The type of the node.
fr: Le type du nœud.

en: The human-readable name of the node type.
fr: Le nom affiché du type de nœud.

en: The language the node is written in.
fr: La langue dans laquelle le nœud est écrit.

en: The URL of the node.
fr: L'URL du nœud.

en: The unique ID of the content item, or "node".
fr: L'identifiant (ID) unique de l'élément de contenu, ou "nœud" (node).

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
fr: Nom non filtré du premier terme de taxonomie.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
fr: Nom non filtré du vocabulaire du premier terme.

en: The login name of the author of the node.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur du nœud.

en: The email address of the author of the node.
fr: L'adresse e-mail de l'auteur du nœud.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fr: L'explication de la modification la plus récente effectuée sur le nœud.

en: Node modification
fr: Modification du nœud
