User Badges (6.x-2.0) - en to hi translation catalogue (40 entries)

en: User interface
hi: उपयोगकर्ता इंटरफ़ेस

en: Images
hi: चित्र

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Edit
hi: संपादित करें

en: None
hi: कोई नहीं

en: Number
hi: संख्या

en: Weight
hi: मान

en: Image
hi: चित्र

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Node ID
hi: नोड आईडी

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Add
hi: जोड़ें

en: Upload
hi: अपलोड

en: Upload image
hi: तस्वीर डालिये

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: action
hi: क्रिया

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Options
hi: विकल्प

en: Configuration saved.
hi: विन्यास सहेजा गया !

en: Roles
hi: भूमिका

en: Role ID
hi: भूमिका आईडी

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: Display options
hi: प्रदर्शन विकल्प

en: General
hi: सामान्य

en: Appearance
hi: भेष

en: External
hi: बाहरी

en: unlimited
hi: असीमित

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Greater than
hi: से अधिक

en: Less than
hi: से कम
