User Delete (6.x-1.2) - en to it translation catalogue (16 entries)

en: user
it: utente

en: Delete
it: Elimina

en: security
it: sicurezza

en: Anonymous
it: Anonimo

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: The directory %directory does not exist.
it: La cartella %directory non esiste.

en: The directory %directory is not writable
it: La cartella%directory non è scrivibile

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
it: La cartella %directory non è scrivibile, perché non sono stati impostati i permessi adeguati.

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
it: Avviso di sicurezza: impossibile scrivere nel file .htaccess. Crea il file .htaccess nella cartella %directory in modo che contenga le seguenti righe: <code>!htaccess</code>

en: Disable the account and keep all content.
it: Disabilita l'account utente e conserva tutto il contenuto.

en: Disable the account and unpublish all content.
it: Disabilita l'account utente e rimuovi dalla pubblicazione tutti i contenuti ad esso associati.

en: Delete the account and all content.
it: Elimina l'account utente e tutti i contenuti ad esso associati.

en: The user account %id does not exist.
it: Il profilo utente %id non esiste.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
it: Tentativo di eliminare un profilo utente non esistente: %id.

en: delete own account
it: Elimina il tuo account

en: User Delete
it: Elimina utente
