User mailman register (6.x-2.0) - en to it translation catalogue (54 entries)

en: Status
it: Stato

en: List
it: Elenco

en: Actions
it: Azioni

en: Unsubscribe
it: Annulla iscrizione

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Yes
it: Sì

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Save
it: Salva

en: Manage
it: Gestisci

en: Email
it: E-mail

en: Hourly threshold
it: Limite orario.

en: Visible in user registration form
it: Visibile nel form di registrazione di un nuovo utente

en: Address
it: Indirizzo

en: Profile
it: Profilo

en: Moderate
it: Moderato

en: Subscribe to mailing lists
it: Iscriviti alle mailing lists

en: Allow users to subscribe and change their subscriptions to Mailman mailing lists.
it: Permette agli utenti di iscriversi e gestire la propria iscrizione alle liste di mailman

en: There are no lists available for subscription.
it: Non ci sono liste disponibili per l'iscrizione.

en: Subscribe for digest (receive emails in a bundle)
it: Sottoscrivi al formato raccolta (ricevi le mail raggruppate in una sola volta)

en: No mail (temporarily disable delivery)
it: Nessuna mail (disabilita temporaneamente la ricezione di mail)

en: Add new mailing list
it: Aggiungi nuova mailing list

en: Profile module
it: Modulo Profile

en: This is a module for mailman subscribing which extends the <a href="@mmanager">Mailman Manager</a> module features.
it: Questo è un modulo per la sottoscrizione a mailman che estende le funzionalità del modulo <a href="@mmanager">Mailman Manager</a>.

en: The main feature is that, instead of sending user commands in mail format as Mailman Manager does, it sends url requests to the mailman web interface where admins manage lists members.
it: La principale caratteristica è che, invece di inviare i comandi utente nel formato mail come fà Mailman Manager, invia richieste url alla pagina web di mailman dove gli amministratori gestiscono le liste.

en: Subscribe to
it: Iscriviti a

en: Change your subscription
it: Modifica la tua iscrizione

en: Unsubscription to
it: Cancellazione dalla

en: Subscription to
it: Iscrizione alla

en: Temporary no mails from
it: Ricezione mail disabilitata per la

en: @type subscription to
it: Iscrizione @type alla

en: Unknown list subscription request.
it: Richiesta sconosciuta di iscrizione alla lista.

en: Sorry, %name mailing list registration is currently unavaiable. Please, try again shortly.
it: Spiacenti, l'iscrizione alla mailing list %name non è attualmente possibile. Per favore, ritenta in un secondo momento.

en: User invite
it: Invita l'utente

en: User notify
it: Notifica l'utente

en: Mail on errors
it: Mail in presenza di errori

en: Mailing list settings updated.
it: Impostazini della Mailing list salvate

en: Admin web page
it: Url di Amministrazione

en: Admin web password
it: Password dell'amministratore

en: Notify users
it: Notifica gli utenti

en: Send welcome messages to the new subscribee?
it: Invia un messaggio di benvenuto ai nuovi sottoscritti?

en: Notify mailman administrators
it: Notifica gli amministratori

en: Send notifications of new subscription to the list owner?
it: Invia una notifica agli amministratori della lista quando un utente si registra?

en: %webadmin is not a valid url
it: %webadmin non è una url valida

en: Mailman subscription error for !name
it: Errore nell' iscrizione mailman per !name

en: At least one mailing list subscription is required
it: La sottoscrizione ad almeno una mailing list è obbligatoria

en: Mailman error notification for @name at @to
it: Notifica di errore mailman per @name a @to

en: Error mailing Mailman error notification for @name at @to
it: Errore invio notifica errore mailman per @name a @to

en: Edit Mailing list commands
it: Comandi della lista

en: Edit Mailman mailing lists web commands.
it: Modifica i comandi web della lista"

en: %name list completed successfully for %email
it: lista %name per %email completata con successo
