User Relationships (6.x-1.0) - en to it translation catalogue (82 entries)

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Replacement strings are: %macros
it: Le stringhe di rimpiazzo sono: %macros

en: Approve
it: Approva

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Username
it: Nome utente

en: Type
it: Tipo

en: yes
it: sì

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Yes
it: Sì

en: view
it: mostra

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Default
it: Predefinito

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: User
it: Utente

en: All
it: Tutti

en: days
it: giorni

en: Submitted
it: Inserito

en: 1 day | @count days
it[0]: 1 giorno
it[1]: @count giorni

en: Never
it: Mai

en: Send
it: Invia

en: General
it: Generale

en: Random
it: Casuale

en: Expiration
it: Scadenza

en: Operation
it: Operazione

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: Approved
it: Approvato

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Pending
it: In sospeso

en: Messages
it: Messaggi

en: update
it: aggiorna

en: Accepted
it: Accettati

en: Strict
it: Stringente

en: Fixed
it: Fisso

en: Reverse
it: Inverti

en: Plural name
it: Nome plurale

en: Relationships
it: Relazioni

en: Add type
it: Aggiungi tipo

en: My relationships
it: Le mie relazioni

en: Your relationships to this user
it: Le tue relazioni con questo utente

en: Relationship actions
it: Azioni di relazione

en: Plural
it: Plurale

en: one way
it: in un senso

en: mutual
it: reciproco

en: No relationships found
it: Nessuna relazione trovata

en: %username's %relationships
it: %relationships di %username

en: Disapprove
it: Disapprovo

en: User Relationships
it: Relazioni utente

en: Relationship
it: Relazione

en: Allows admins to specify relationships that are automatically created when a new user joins
it: Consente agli amministratori di specificare relazioni create automaticamente quando un nuovo utente si collega

en: relationships
it: relazioni

en: Lets admins create implied relationships. For example 'Manager implies Coworker'
it: Indica agli amministratori di creare relazioni implicite. Ad esempio, Manager implica Collega

en: Gives users the option of specifying a relationship when inviting new users
it: Consente agli utenti l'opzione di specificare una relazione quando invitano un nuovo utente

en: Gives the option to mail users when about relationship events (request, remove, disapprove, approve, etc)
it: Consente l'opzione di inviare una mail agli utenti quando si verificano eventi di relazione (richiesta, rimozione, disapprovazione, approvazione, etc).

en: Removed
it: Rimosso

en: Relationship type
it: Tipo di relazione

en: pending
it: in attesa

en: approved
it: approvato

en: Not Approved
it: Non approvato

en:  (You to Them)
it:  (Tu a Loro)

en:  (Them to You)
it:  (Loro a Te)

en: Blocks that can be used with User Relationships
it: Blocchi che possono essere usati con User Relationships

en: Relationship Type
it: Tipo di relazione

en: Provides per node access control based on relationship to author
it: Implementa controllo di accesso per node basato sulle relazioni con l'autore

en: Is the logged in user
it: È l'utente autenticato

en: UR-Elaborations
it: UR-Dettagli

en: UR-Implications
it: UR-Implicazioni

en: UR-Invite
it: UR-Inviti

en: UR Migrate Buddylist2
it: UR Importa Buddylist2

en: Allows admins to migrate buddylist2 relationships to user relationships
it: Consente agli amministratore di importare relazioni di buddylist2

en: Provides functions of User Relationships to Services module.
it: Implementa funzioni di User Relationships sul modulo Services

en: Integrates User Relationships with Views
it: Integra User Relationships con Views

en: Allow users to elaborate on their relationships with others
it: Consente agli utenti di fornire dettagli sulle loro relazioni con gli altri

en: Pre-approved
it: Pre-Approvato
