User Relationships (6.x-1.3) - en to uk translation catalogue (104 entries)

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Replacement strings are: %macros
uk: Рядок заміни в: %macros

en: Approve
uk: Схвалити

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Type
uk: Тип

en: yes
uk: так

en: List
uk: Список

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: view
uk: переглянути

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Default
uk: Базово

en: Unknown
uk: Невідомо

en: User
uk: Користувач

en: no
uk: ні

en: All
uk: Все

en: days
uk: дні(в)

en: Submitted
uk: Надіслано

en: 1 day | @count days
uk[0]: @count день
uk[1]: @count дні
uk[2]: @count днів

en: Never
uk: Ніколи

en: Private messages
uk: Особисті повідомлення

en: Allow private messages
uk: Дозволити особисті повідомлення

en: Send
uk: Надіслати

en: General
uk: Загальне

en: Email subject
uk: Тема електронного листа

en: Random
uk: Випадково

en: Error Messages
uk: Повідомлення про помилку

en: Expiration
uk: Закінчення терміну

en: Operation
uk: Дія

en: Created date
uk: Дата створення

en: Updated date
uk: Дата оновлення

en: Approved
uk: Схвалено

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Pending
uk: Очікування

en: Declined
uk: Відмовлене

en: Messages
uk: Повідомлення

en: update
uk: оновити

en: online
uk: онлайн

en: Sent requests
uk: Послати прохання

en: Accepted
uk: Прийняте

en: Strict
uk: Строго

en: Fixed
uk: Фіксоване

en: Reverse
uk: Обернено

en: Plural name
uk: Ім'я в множині

en: This is a one-way relationship
uk: Це однобічний зв'язок

en: Requires Approval
uk: Вимагає підтвердження

en: Request expires in
uk: Запит минає в

en: This page lets you setup user relationship types.
uk: Дана сторінка дозволяє вам настроїти типи зв'язків між користувачами.

en: Relationships
uk: Зв'язки

en: Add type
uk: Додати тип

en: My relationships
uk: Мої зв'язки

en: Relationship actions
uk: Дії зі зв'язками

en: Plural
uk: Множина

en: mutual
uk: змінювана

en: No relationships available.
uk: Зв'язки відсутні.

en: Relationship Types
uk: Типи зв'язків

en: No relationships found
uk: Зв'язки не знайдені

en: Sent Requests
uk: Відправлені запити

en: Received Requests
uk: Отримані запити

en: Disapprove
uk: Відмовити

en: pending requests
uk: непідтверджені запити

en: Relationship
uk: Зв'язок

en: You must enter an existing user's name.
uk: Ви повинні ввести існуюче ім'я користувача.

en: relationships
uk: зв'язки

en: Removed
uk: Вилучене

en: Relationship type
uk: Тип відносин

en: Everyone
uk: Будь-хто

en: Request
uk: Запит

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: pending
uk: очікує

en: Decline
uk: Відхилити

en: approved
uk: схвалене

en: Saving...
uk: Збереження...

en: Not Approved
uk: Не схвалено

en: Newest
uk: Найновіше

en: No Pending Requests
uk: Непідтверджені запити відсутні

en: Relationship Type
uk: Тип зв’язку

en: Is the logged in user
uk: Чи користувач увійшов

en: Add @rel_name
uk: Додати @rel_name

en: Become @name's @rel_name
uk: Зробити @rel_name з @name

en: Elaboration
uk: Обґрунтування

en: Please elaborate on this relationship (how/where you met, etc)
uk: Обґрунтуйте, будь ласка, даний зв'язок ( як/де зустрілися, і т.п.)

en: Elaborations
uk: Обґрунтування

en: Requires approval
uk: Вимагає підтвердження

en: Mouse cursor
uk: Курсор мишки

en: Are you sure you want to become %name's %rel_name?
uk: Ви впевнені, що потрібно створити зв'язок %rel_name з %name?

en: This user does not exist.
uk: Користувач не існує.

en: You have sent a new %relationship_name request to this user. (!pending_requests)
uk: Ви запросили створення зв'язку %relationship_name з даним користувачем. (!pending_requests)

en: @rel_name to !requestee
uk: @rel_name до !requestee

en: @rel_name from !requester
uk: @rel_name від !requester

en: First User
uk: Перший користувач

en: Second User
uk: Другий користувач

en: Error, unset permission
uk: Помилка, повноваження не встановлено.

en: Informational Messages
uk: Інформаційні повідомлення

en: Show links in Author Pane
uk: Показати посилання в авторській панелі
