User Stats (6.x-1.0-rc1) - en to sv translation catalogue (73 entries)

en: Value
sv: Värde

en: Online
sv: Uppkopplad

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Offline
sv: Nedkopplad

en: @user's picture
sv: Bild för @user

en: IP addresses
sv: IP-adresser

en: Configuration of user stats module options.
sv: Alternativ för inställning av modulen User Stats.

en: reset user post stats
sv: återställ inläggsstatistik för användare

en: reset user login stats
sv: återställ inloggningsstatistik för användar

en: Post count options
sv: Alternativ för räkning av inlägg

en: Count posts
sv: Räkna inlägg

en: If checked user post counts will be calculated.
sv: Om markerad kommer användarnas inlägg att räknas.

en: Count comments
sv: Räkna kommentarer

en: If checked user comments counts will be included in the total user post count.
sv: Om ikryssat kommer användarnas kommentarer att inkluderas i sammanräkningen av totala antal inlägg.

en: Content types to include in post count
sv: Innehållstyper att inkluderas i räkningen av antal inlägg

en: Select the content types to include in the user post count (hold ctrl or shift to select multiple types). Both nodes and comments will be included in the post count. If you do not select any content types, then all types will be counted.
sv: Välj innehållstyper som skall inkluderas i räkningen av användarnas antal inlägg (håll nere CTRL eller SHIFT för att välja flera typer). Både noder och kommentarer kommer att inkluderas i räkningen av antal inlägg. Om du inte väljer någon innehållstyp så kommer alla typer att räknas.

en: Number of users to update per cron run
sv: Antal användare att uppdatera per schemalagd aktivitet

en: Post count reset
sv: Återställning av antal inlägg

en: Reset all post counts
sv: Återställ alla räkningar av inlägg

en: Login count options
sv: Alternativ för räkning av inloggningar

en: Count logins
sv: Räkna antal inloggningar

en: If checked user login counts will be calculated.
sv: Om markerad kommer användarnas inloggningar att summeras.

en: Login count reset
sv: Återställning av antal inloggningar

en: Reset all login counts
sv: Återställ alla räkningar av inloggningar

en: Post counts have been reset.
sv: Räkning av inlägg har återställts.

en: User login counts have been reset.
sv: Räkning av antal inloggningar har återställts.

en: User post count reset
sv: Antal inlägg för användaren har återställts

en: User is a day older
sv: Användaren är en dag äldre

en: Number of days since the user registered
sv: Antal dagar sedan användaren registrerades

en: Number of days since the user logged in
sv: Antal dagar sedan användaren senast loggade in

en: Number of days since the user posted
sv: Antal dagars sedan användaren senast gjorde ett inlägg

en: User's post count
sv: Användarens antal inlägg

en: User's IP address
sv: Användarens IP-adress

en: administer user stats
sv: administrera statistik för användare

en: View statistics
sv: visa statistik

en: View IP addresses
sv: visa IP-adresser

en: User Stats
sv: Statistik för användare

en: IP address
sv: IP-adress

en: IP address tracking
sv: Spårning av IP-adress

en: Track IP addresses
sv: Spåra IP-adresser

en: If checked the IP addresses of users will be logged. This may be a privacy issue for some people, but is very useful for discovering spammers on community sites.
sv: Om ikryssat så kommer IP-adresser för användare att loggas. Detta kan vara en privat angelägenhet för vissa personer, men är väldigt användbart för att upptäcka spammare på webbplatsers communitys.

en: Discard IP logs older than
sv: Släng IP-loggar äldre än

en: Older IP log entries will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
sv: Äldre inlägg i IP-loggen kommer automatiskt att kastas. (Kräver en korrekt konfiguread <a href="@cron">schemalagd aktivitet</a>.)

en: User login count increased
sv: Antal inlägg ökade för användare

en: User login count decreased
sv: Antal inlägg minskade för användare

en: User login count reset
sv: Antal inlägg för användare återställdes

en: User post count increased
sv: Antal inlägg för användare ökade

en: User post count decreased
sv: Antal inlägg för användare minskade

en: User has a new IP address
sv: Användare har en ny IP-adress

en: Value of the statistic
sv: Värde för statistiken

en: User who's statistics have changed
sv: Användare vars statistik har ändrats

en: Reset user post count
sv: Återställ antal inlägg för användare

en: Reset user login count
sv: Återställ räkning av inloggningar för användare

en: User's login count
sv: Användarens antal inloggningar

en: User Stats settings
sv: User Stats

en: Provides post count and other user statistics. Integrates well with Token and Advanced Forum (if installed).
sv: Tillhandahåller räkning av inlägg och annan statistik för användare. Fungerar bra tillsammans med Token och Advanced Forum (om installerade).

en: Statistic name
sv: Namn för statistik

en: The unique statistic name
sv: Det unika namnet för statistiken

en: Statistic value
sv: Värde för statistik

en: Users and their IP addresses
sv: Användare och deras IP-adresser

en: The unique ID of the IP address record
sv: Det unika ID:et för IP-adressens registrering

en: First seen
sv: Först sedd

en: First seen timestamp
sv: Först sedda tidsstämpel

en: IP users count
sv: Räkning av IP för användare

en: Number of users used by an IP address
sv: Antal användare som används för en IP-adress

en: User IP count
sv: Räkning av IP för användare

en: Number of IPs used by a user
sv: Antal IP använt av en användare

en: Is online
sv: Är uppkopplad

en: Shows whether the user is online
sv: Visas huruvida användaren är uppkopplad eller ej

en: Bare user picture
sv: Naken användarbild

en: Normally user pictures are show with theming around them, which is crufty and may have CSS attached not appropriate for a view. This skips the theming cruft and just prints the bare img tag
sv: Normalt så visas användarbilder genom ett tema runt dem, vilket är luddigt och kan ha CSS bifogat som inte är lämpligt för en vy. Detta hoppar över temafluffet och skriver enbart ut den nakna bildtaggen.

en: Has Avatar
sv: Har Avatar

en: Online/Offline
sv: Uppkopplad/Nedkopplad
