User Terms (6.x-1.2) - en to de translation catalogue (17 entries)

en: Enabled
de: Aktiviert

en: User
de: Benutzer

en: Vocabulary
de: Vokabular

en: Term
de: Begriff

en: Term ID
de: Begriff-ID

en: Terms
de: Begriffe

en: Users
de: Benutzer

en: Uncategorized
de: Nicht kategorisiert

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
de: Eine durch Kommata getrennte Liste von Begriffen, die diesen Inhalt beschreiben. Beispiel: lustig, Bungee-Jumping, „Firma GmbH“.

en: No vocabularies available.
de: Keine Vokabulare vorhanden.

en: User Terms
de: Nutzungsbedingungen

en: All terms
de: Alle Begriffe

en: Profile category
de: Profilkategorie

en: The taxonomy term ID for the term.
de: Die Taxonomie-Begriffs-ID für den Begriff.

en: The taxonomy term name for the term.
de: Der Name des Taxonomie-Begriffs für den Begriff.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
de: Die ID des Übersetzungssatzes, zu dem der Inhalt gehört.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
de: Der Name des Vokabulars, zu dem der Begriff gehört.
