User menus (6.x-1.2) - en to da translation catalogue (48 entries)

en: Title
da: Titel

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Description
da: Beskrivelse

en: Enabled
da: Aktiveret

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Weight
da: Vægt

en: edit
da: redigér

en: Save
da: Gem

en: Path
da: Sti

en: Add item
da: Tilføj menupunkt

en: Menu item
da: Menupunkt

en: Expanded
da: Udvidet

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
da: Hvis menupunktet har underpunkter, vil de altid blive vist.

en: Parent item
da: Overordnet menupunkt

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
da: Valgfri. I menuen vil tunge punkter synke til bunds og lette punkter vil blive placeret tættere på toppen.

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
da: Ønsker du at slette den tilpassede menu %item?

en: Edit menu
da: Redigér menu

en: Delete menu
da: Slet menu

en: Edit menu item
da: Redigér menupunkt

en: Reset menu item
da: Gendan menupunkt

en: Delete menu item
da: Slet menupunkt

en: Menu settings
da: Menu

en: The description displayed when hovering over a menu item.
da: Beskrivelsen der vises når musen holdes over et menupunkt.

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
da: Menupunkter, der ikke er aktiveret, vises ikke i nogen menuer.

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
da: Tag fat i træk-og-slip håndtaget under <em>Menupunkt</em>-kolonnen og træk punkter (eller grupper af punkter) til en ny placering på listen. (Tag fat i et håndtag ved at klikke på det mens du holder musen over håndtagets ikon.) Husk at dine ændringer ikke gemmes før du klikker på knappen <em>Gem indstillinger</em> nederst på siden.

en: List menus
da: Vis menuer

en: Customize menu
da: Tilpas menu

en: List items
da: Vis menupunkter

en: There are no menu items yet.
da: Der er endnu ingen menupunkter.

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page. Enter %folder to make this item a folder.
da: Den sti som dette menupunkt linker til. Det kan være en intern Drupalsti, fx %add-node, eller en ekstern URL, fx %drupal. Skriv %front for at linke til forsiden. Skriv %folder for at gøre dette menupunkt til en mappe.

en: Menu link title
da: Titel

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
da: Linkteksten, som svarer til dette menupunkt, der skal optræde i menuen.

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
da: Den maksimale dybde for et punkt og alle dets underliggende punkter er fastsat til !maxdepth. Nogle menupunkter kan ikke bruges som overordnede menupunkter fordi det vil overskride grænsen.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
da: Menusystemet gemmer kun systemstier, men bruger URL-aliaser ved visning. %link_path er gemt som %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
da: Stien '@link_path' er ugyldig eller du har ikke adgang til den.

en: There was an error saving the menu link.
da: Der opstod en fejl i forsøget på at gemme menu-linket.

en: Menu name
da: Navn

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
da: Menuens interne navn. Navnet bruges til at bygge URLen til <em>menuoversigten</em>. Navnet må kun indeholde små bogstaver, tal, understregninger og bindestreger, og skal være unikt.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
da: Ønsker du at slette menuen %title?

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
da: Navnet må kun indeholde små bogstaver, tal og bindestreger.

en: The menu already exists.
da: Menuen findes allerede.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu item in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu items in %title. They will be deleted (system-defined items will be reset).
da[0]: <strong>Advarsel:</strong> Der er 1 menupunkt i %title. Det bliver slettet (system-menupunkter gendannes).
da[1]: <strong>Advarsel:</strong> Der er @count menupunkter i %title. Det bliver slettet (system-menupunkter gendannes).

en: The menu name can't be longer than 1 character. | The menu name can't be longer than @count characters.
da[0]: Navnet kan ikke være længere end 1 tegn.
da[1]: Navnet kan ikke være længere end @count tegn.

en: Enter the title and path for your new menu item.
da: Indtast menupunktets titel og sti.
