User menus (6.x-1.2) - en to tr translation catalogue (51 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: delete
tr: sil

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: disabled
tr: etkin değil

en: Description
tr: Açıklama

en: Enabled
tr: Etkin

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Weight
tr: Ağırlık

en: edit
tr: düzenle

en: Save
tr: Kaydet

en: Path
tr: Yol

en: Add item
tr: Öğe ekle

en: Menu item
tr: Menü öğesi

en: Expanded
tr: Genişletilmiş

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
tr: Eğer seçilirse ve bu menü öğesi alt öğelere sahipse, menü her zaman açık görüntülenecektir.

en: Parent item
tr: Üst öğe

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
tr: Seçime bağlı. Ağırlığı daha fazla olan öğeler menüde aşağıya inerken hafif öğeler daha yukarıya çıkar.

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
tr: %item özel menü öğesini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: menu
tr: menü

en: Edit menu
tr: Menü düzenle

en: Delete menu
tr: Menü sil

en: Edit menu item
tr: Menü öğesi düzenle

en: Reset menu item
tr: Menü öğesi sıfırla

en: Delete menu item
tr: Menü öğesi sil

en: Menu settings
tr: Menü ayarları

en: The description displayed when hovering over a menu item.
tr: Bir menü öğesinin üstüne gelince gösterilecek açıklama.

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
tr: Etkinleştirilmemiş menü öğeleri hiçbir menüde gösterilmeyecektir.

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
tr: Menü öğelerini yeniden sıralamak için <em>Menu öğesi</em> sütununda yer alan sürükle-bırak ikonuna tıklayıp, öğeleri liste içinde yer almasını istediğiniz sıraya taşıyınız (ikonu yakalayabilmek için fare işaretçisini ikonun üzerine getirip tıklayın, daha sonra basılı tutarak istediğiniz bölüme sürükleyin). Sıralamada yaptığınız değişikler, sayfanın altında bulunan Kaydet düğmesine tıkladığınızda kaydedilir.

en: List menus
tr: Menüleri listele

en: Customize menu
tr: Menüyü özelleştir

en: List items
tr: Öğeleri listele

en: There are no menu items yet.
tr: Henüz bir menü öğesi bulunmuyor.

en: Menu link title
tr: Menü bağlantı başlığı

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
tr: Bu öğe için menüde gösterilecek bağlantı metni.

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
tr: Bir öğe ve tüm alt öğeleri için derinlik seviyesi en fazla !maxdepth olacak şekilde sabitlenmiştir. Seçilmeleri durumunda bu limiti aşacak olan menü öğelerini üst öğe olarak atamak mümkün olmayacaktır.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
tr: Menü sistemi sadece sistem yollarını barındırsa da görüntülemek için URL takma adlarını kullanır. %link_path yolu %normal_path olarak kaydedilmiştir.

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
tr: '@link_path' yolu geçeriz ya da gerekli erişim izniniz yok.

en: There was an error saving the menu link.
tr: Menü bağlantısını kaydederken bir hata oluştu.

en: Menu name
tr: Menü adı

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
tr: Bu menü için makine adı. Girilen metin bu menüye ait <em>genel menü görünümü</em> sayfasının URL'sini oluştururken kullanılacaktır. Bu alanda sadece küçük harfler, sayılar ve tire kullanılabilir. Her menünün makine adı özgün olmalıdır.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
tr: %item özel menüsünü silmek istediğinize emin misiniz?

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
tr: Menü adında sadece küçük harfler, sayılar ve tire kullanılabilir.

en: The menu already exists.
tr: Bu menü zaten var.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu item in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu items in %title. They will be deleted (system-defined items will be reset).
tr[0]: <strong>Uyarı:</strong> %title menüsünde şu an @count menü öğesi var ve bu @count öğe silinecektir (sistem tanımlı olanlar sıfırlanır).

en: The menu name can't be longer than 1 character. | The menu name can't be longer than @count characters.
tr[0]: Menü adı @count karakterden uzun olamaz.

en: Enter the title and path for your new menu item.
tr: Yeni menü öğenizin başlık ve yol bilgilerini girin.

en: Primary Key: Unique key for menu. This is used as a block delta so length is 32.
tr: Birincil Anahtar: Menü için özgün anahtar. Blok delta değeri için kullanılır ve uzunluğu 32'dir.

en: Menu title; displayed at top of block.
tr: Menü adı; blok başlığında gösterilir.

en: Menu description.
tr: Menü açıklaması.
