User menus (6.x-1.2) - en to he translation catalogue (47 entries)

en: Title
he: כותרת

en: Save configuration
he: שמירת תצורה

en: delete
he: מחיקה

en: Delete
he: מחיקה

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: disabled
he: מושבת

en: Description
he: תיאור

en: Enabled
he: מופעל

en: This action cannot be undone.
he: לא ניתן לבטל פעולה זו.

en: Weight
he: משקל

en: edit
he: עריכה

en: Save
he: שמירה

en: Path
he: מיקום

en: Add item
he: הוספת שורה בתפריט

en: Menu item
he: קישור בתפריט

en: Expanded
he: מורחב

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
he: אם תיבת סימון זו מסומנת ולשורת התפריט יש ילדים, התפריט תמיד יופיע מורחב.

en: Parent item
he: שורת אב

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
he: אופציונלי. השורות הכבדות יותר בתפריט שוקעות למטה בעוד שהקלות יותר ממוקמות ליד ראש התפריט.

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
he: האמנם ברצונך למחוק את שורת התפריט %item?

en: menu
he: תפריט

en: Edit menu
he: עריכת תפריט

en: Delete menu
he: מחיקת תפריט

en: Edit menu item
he: עדכון שורה בתפריט

en: Reset menu item
he: איתחול שורת תפריט

en: Delete menu item
he: מחק שורת תפריט

en: Menu settings
he: הגדרות תפריט

en: The description displayed when hovering over a menu item.
he: התיאור שיוצג כמציבים את הסמן על קישור בתפריט.

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
he: פריטי תפריט שאינם מופעלים לא יוצגו באף תפריט.

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
he: לשינוי סדר פריטי תפריט, תפוס ידית אחיזה גרור ושחרר תחת עמודת ה<em>פריט תפריט</em> וגרור את הפריטים (או קבוצת הפריטים) למיקום חדש ברשימה. (תפוס נקודת אחיזה על ידי לחיצה והחזקת העכבר תוך ריחוף מעל סמל נקודת אחיזה.) זכור כי שינוייך לא ישמרו עד אשר תלחץ על לחצן <em>שמור תצורה</em> בתחתית הדף.

en: List menus
he: הצגת תפריטים

en: Customize menu
he: תפריט התאמה אישית

en: List items
he: פריטי רשימה

en: There are no menu items yet.
he: אין עדיין פריטי תפריט.

en: Menu link title
he: כותרת קישור התפריט

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
he: טקסט הקישור המתאים לפריט זה שאמור להופיע בתפריט.

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
he: העומק המירבי לפריט וכל ילדיו הינו !maxdepth. יתכן ופריטי תפריט מסוימים לא יהיו זמינים אם בחירתכם תחרוג ממגבלה זו.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
he: מערכת התפריטים מאחסנת רק נתיבים, אם תשתמש בכינוי כתובת ה-URL לתצוגה. %link_path אוחסן כ-%normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
he: הנתיב '@link_path' אינו חוקי או שאין לך גישה אליו.

en: There was an error saving the menu link.
he: ארעה שגיאה בשמירת קישור התפריט.

en: Menu name
he: שם תפריט

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
he: שם המכונה של תפריט זה. טקסט זה ישמש ליצירת כתובת ה-URL של דף <em>סקירת תפריט</em> עבור תפריט זה. על שם זה להיות מורכב רק מאותיות קטנות, ספרות וקווים תחתיים , ועליו להיות ייחודי.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
he: האמנם ברצונך למחוק את התפריט המותאם אישית %title?

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
he: שם התפריט יכול להיות מורכב רק מאותיות קטנות, ספרות ומקפים.

en: The menu already exists.
he: התפריט כבר קיים.

en: The menu name can't be longer than 1 character. | The menu name can't be longer than @count characters.
he[0]: שם התפריט לא יכול להיות ארוך מתו אחד.
    שם התפריט לא יכול להיות ארוך מ count@ תוים.

en: Enter the title and path for your new menu item.
he: הזן את הכותרת והנתיב עבור פריט התפריט החדש שלך.
