User menus (6.x-1.2) - en to id translation catalogue (48 entries)

en: Title
id: Judul

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Description
id: Deskripsi

en: Enabled
id: Aktif

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Weight
id: Bobot

en: Save
id: Simpan

en: Path
id: Jalur

en: Add item
id: Tambah pokok menu

en: Menu item
id: Pokok menu

en: Expanded
id: Diluaskan

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
id: Jika dipilih dan pokok menu ini memiliki sub-pokok, maka menu akan selalu dikembangkan.

en: Parent item
id: Item induk

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
id: Pilihan. Pada menu, semakin besar angka maka akan ditempatkan semakin ke bawah, begitu juga sebaliknya.

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
id: Anda yakin ingin menghapus pokok menu %item?

en: Delete menu
id: Hapus menu

en: Edit menu item
id: Edit pokok menu

en: Reset menu item
id: Reset pokok menu

en: Delete menu item
id: Hapus pokok menu

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: The description displayed when hovering over a menu item.
id: Keterangan yang ditampilkan saat dilewati mouse.

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
id: Pokok menu yang tidak aktif tidak akan ditampilkan di menu manapun.

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
id: Untuk mengatur ulang urutan pokok menu, tarik kendali drag-and-drop nya di bawah kolom <em>Pokok menu</em> dan bawa ke lokasi baru dalam daftar. (Ambil kendali drag-and-drop dengan klik dan tahan mouse di atas ikonnya.) Ingat, perubahan yang anda lakukan di sini tidak akan disimpan sebelum anda klik tombol <em>Simpan konfigurasi</em> di bagian bawah halaman.

en: List menus
id: Daftar menu

en: Customize menu
id: Atur menu

en: List items
id: Daftar pokok menu

en: There are no menu items yet.
id: Saat ini belum ada menu.

en: Menu link title
id: Judul pokok menu

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
id: Teks link untuk pokok ini yang ditampilkan dalam menu.

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
id: Kedalaman maksimal suatu pokok menu dan sub-pokoknya adalah tetap, !maxdepth. Beberapa pokok menu tidak akan ditampilkan jika kedalamannya melebihi batas ini.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
id: Sistem menu hanya menyimpan path sistem saja, tapi akan menggunakan alias URL saat menampilkan. %link_path sudah disimpan sebagai %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
id: Path '@link_path' tidak benar atau mungkin anda tidak dibolehkan mengakses.

en: There was an error saving the menu link.
id: Ada kesalahan saat menyimpan link menu.

en: Menu name
id: Nama menu

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
id: Nama sistem untuk menu ini. Teks ini digunakan saat membangun URL pada halaman <em>tinjauan menu</em> untuk menu ini. Nama ini hanya boleh berisi huruf kecil, angka dan tanda minus, dan harus unik.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
id: Anda yakin ingin menghapus menu %title?

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
id: Nama menu hanya boleh berisi huruf kecil, angka dan tanda minus.

en: The menu already exists.
id: Menu ini sudah ada.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu item in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu items in %title. They will be deleted (system-defined items will be reset).
id[0]: <strong>Peringatan:</strong> Saat ini ada 1 pokok menu dalam %title. Ini akan dihapus juga (pokok menu buatan sistem akan direset).
id[1]: <strong>Peringatan:</strong> Saat ini ada @count pokok menu dalam %title. Ini akan dihapus juga (pokok menu buatan sistem akan direset).

en: The menu name can't be longer than 1 character. | The menu name can't be longer than @count characters.
id[0]: Nama menu tidak boleh lebih dari 1 karakter.
id[1]: Nama menu tidak boleh lebih dari @count karakter.

en: Enter the title and path for your new menu item.
id: Masukkan judul dan path untuk pokok menu baru anda.

en: Primary Key: Unique key for menu. This is used as a block delta so length is 32.
id: Kunci Primer: Kunci unik untuk menu. Ini digunakan sebagai delta blok jadi maksimal panjangnya 32.

en: Menu title; displayed at top of block.
id: Judul menu; yang ditampilkan di atas blok.

en: Menu description.
id: Keterangan menu.
