User menus (6.x-1.2) - en to ja translation catalogue (48 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: disabled
ja: 無効

en: Description
ja: 説明

en: Enabled
ja: 有効

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Weight
ja: ウェイト

en: edit
ja: 編集

en: Save
ja: 保存

en: Path
ja: パス

en: Add item
ja: 項目を追加

en: Menu item
ja: メニュー項目

en: Expanded
ja: 展開

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
ja: このメニュー項目の下位にサブメニューがあり、常にそれを展開した状態で表示したい場合は、ここにチェックを入れてください。

en: Parent item
ja: 上位の項目

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ja: 同じ階層にあるメニュー間での表示順位を決める、ウェイトを指定してください。ウェイトの数値が小さいほど上部に、大きいほど下部に配置されます。

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
ja: 本当に、カスタムメニュー項目 %item を削除してもよろしいですか？

en: menu
ja: メニュー

en: Edit menu
ja: メニューの編集

en: Delete menu
ja: メニューの削除

en: Edit menu item
ja: メニュー項目の編集

en: Reset menu item
ja: メニュー項目のリセット

en: Delete menu item
ja: メニュー項目の削除

en: Menu settings
ja: メニューの設定

en: The description displayed when hovering over a menu item.
ja: マウスカーソルをメニュー項目に乗せた際に表示される、簡単な説明文を入力してください。

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
ja: この項目を有効にする場合はチェックを入れてください。 有効にされていないメニュー項目は、いかなるメニューにもリストされません。

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
ja: メニュー項目を再配置するには、「メニュー項目」カラムにあるドラッグアンドドロップハンドル（十字の矢印）をつかみ（ハンドルをつかむには、ハンドルアイコン上でマウスの左ボタンを押下したままにします）、リスト中の新しい位置へメニュー項目（またはメニュー項目のグループ）をドラッグしてください。 ページ下部にある「設定の保存」ボタンをクリックするまで、変更が保存されないことに注意してください。

en: List menus
ja: メニューの一覧

en: Customize menu
ja: メニューのカスタマイズ

en: List items
ja: 項目の一覧

en: There are no menu items yet.
ja: メニュー項目はまだありません。

en: Menu link title
ja: メニューリンクのタイトル

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
ja: メニューで表示される、項目に対応したリンクテキストを入力してください。

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ja: メニュー内での上位となる項目を指定してください。 メニュー項目とそのすべての下位項目の階層最大深度は !maxdepth に固定されます。 メニュー内で最大深度にある項目は、上位項目として利用できなくなっています。

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
ja: メニューシステムはシステムパスのみを格納しますが、表示にはURLエイリアスを使用します。 %link_path は %normal_path として格納されました。

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
ja: パス '@link_path' が正しくないか、アクセス権がありません。

en: There was an error saving the menu link.
ja: メニューリンクの保存中にエラーが発生しました。

en: Menu name
ja: メニューの名前

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
ja: このメニューの「システム内部名称」を入力してください。 このテキストは、このメニュー用の「メニューの概観」ページのURLを構築するために使用されます。 名前には小文字・数字・ハイフンのみが含まれ、固有である必要があります。

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
ja: 本当に、カスタムメニュー %title を削除してもよろしいですか？

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
ja: メニューの名前には英小文字・数字・ハイフンのみが使用できます。

en: The menu already exists.
ja: メニューはすでに存在します。

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu item in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu items in %title. They will be deleted (system-defined items will be reset).
ja[0]: <strong>警告：</strong> 現時点で %title には 1 のメニュー項目がありますが、それは削除（システム定義の項目はリセット）されます。
ja[1]: <strong>警告：</strong> 現時点で %title に @count のメニュー項目がありますが、それらは削除（システム定義の項目はリセット）されます。

en: The menu name can't be longer than 1 character. | The menu name can't be longer than @count characters.
ja[0]: メニューの名前を1文字以上にはできません。
ja[1]: メニューの名前を@count文字以上にはできません。

en: Enter the title and path for your new menu item.
ja: 新しいメニュー項目のタイトルとパスを入力してください。
