User menus (6.x-1.2) - en to pt translation catalogue (54 entries)

en: Title
pt: Título

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: delete
pt: eliminar

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: disabled
pt: inativo

en: Description
pt: Descrição

en: Enabled
pt: Ativado

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Weight
pt: Peso

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Guardar

en: Add item
pt: Adicionar item

en: Menu item
pt: Item de menu

en: Expanded
pt: Expandido

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
pt: Se selecionado e este menu possuir filhos, o menu irá sempre ser exibido sob a forma expandida.

en: Parent item
pt: Item pai

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
pt: Opcional. No menu, os itens mais pesados afundam-se e os itens mais leves são posicionados próximo do topo.

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o item de menu personalizado %item ?

en: Edit menu
pt: Editar menu

en: Delete menu
pt: Eliminar menu

en: Edit menu item
pt: Editar item de menu

en: Reset menu item
pt: Reiniciar o item de menu

en: Delete menu item
pt: Eliminar o item de menu

en: Menu settings
pt: Configurações de menu

en: The description displayed when hovering over a menu item.
pt: A descrição exibida quando se passa por cima do menu item.

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
pt: Os itens de menu que não estejam ativos não serão listados em qualquer menu.

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
pt: Para reorganizar os itens de menu, agarre o manípulo <em>drag-and-drop</em> sob a coluna <em>Item de menu</em> e arraste-o para uma nova posição na lista. (Agarre um manípulo, clicando e segurando o botão do rato enquanto passa sobre o ícone do manípulo.) Lembre-se de que as suas alterações não serão guardadas até clicar no botão <em>Guardar Blocos</em> no fundo da página.

en: List menus
pt: Listar menus

en: Customize menu
pt: Personalizar menu

en: List items
pt: Listar itens

en: There are no menu items yet.
pt: Não existem itens de menu ainda.

en: Menu link title
pt: Título da ligação do menu

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
pt: O texto da ligação que corresponde a este item que deverá aparecer no menu.

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
pt: A profundidade máxima de um item e de todos os seus filhos é fixada em !maxdepth. Alguns itens do menu podem não estar disponíveis como pais se seleccionando-os, excede este limite.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
pt: O sistema de menus grava apenas os caminhos do sistema, mas mostra o URL alternativo. %link_path foi gravado como %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
pt: O caminho '@link_path' é inválido ou você não tem acesso ao mesmo.

en: There was an error saving the menu link.
pt: Ocorreu um erro a guardar a ligação do menu.

en: Menu name
pt: Nome do menu

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
pt: O nome de sistema deste menu. Este texto será utilizado para construir o URL da página de <em>resumo do menu</em> para este menu. Este nome deve conter apenas letras, números e hífens, e tem que ser único.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o menu personalizado %title?

en: The user menu %title has been deleted.
pt: O menu do utilizador %title foi excluído.

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
pt: O nome do menu só pode conter letras minúsculas, números e hífens.

en: The menu already exists.
pt: O menu já existe.

en: The user menu item %title has been deleted.
pt: O item de menu do utilizador %title foi excluído.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu item in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu items in %title. They will be deleted (system-defined items will be reset).
pt[0]: <strong>Aviso:</strong> Existe actualmente 1 item de menu em %title. Ele será eliminado (os itens definidos pelo sistema serão restaurados).
pt[1]: <strong>Aviso:</strong> Existem actualmente @count itens de menu em %title. Eles serão eliminados (os itens definidos pelo sistema serão restaurados).

en: The menu name can't be longer than 1 character. | The menu name can't be longer than @count characters.
pt[0]: O nome do menu não pode ser mais longo do que 1 caracter.
pt[1]: O nome do menu não pode ser mais longo do que @count caracteres.

en: Enter the title and path for your new menu item.
pt: Insira o título e o caminho para o novo item de menu.

en: User menus
pt: Menus do utilizador

en: My menu
pt: Meu menu

en: Manage your menu.
pt: Gerir o seu menu.

en: Primary Key: Unique key for menu. This is used as a block delta so length is 32.
pt: Chave Primária: Chave única para o menu. Isto é usado como o delta do bloco por isso o comprimento é 32.

en: Menu title; displayed at top of block.
pt: Título do menu; exibido no topo do bloco.

en: Menu description.
pt: Descrição do menu.
