User menus (6.x-1.2) - en to ru translation catalogue (53 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Save configuration
ru: Сохранить конфигурацию

en: delete
ru: удалить

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: disabled
ru: отключено

en: Description
ru: Описание

en: Enabled
ru: Включено

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Weight
ru: Вес

en: edit
ru: изменить

en: Save
ru: Сохранить

en: Path
ru: Путь

en: Add item
ru: Добавить пункт

en: Menu item
ru: Пункт меню

en: Expanded
ru: Развёрнутый

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
ru: Если отмечено и этот пункт меню имеет дочернее меню, то меню будет всегда развёрнуто.

en: Parent item
ru: Родитель

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ru: Опционально. Более тяжелые пункты опустятся вниз, лёгкие - будут подняты вверх.

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
ru: Вы уверены, что хотите удалить пользовательский пункт меню %item?

en: menu
ru: меню

en: Edit menu
ru: Редактировать меню

en: Delete menu
ru: Удалить меню

en: Edit menu item
ru: Изменить пункт меню

en: Reset menu item
ru: Сбросить пункт меню

en: Delete menu item
ru: Удалить пункт меню

en: Menu settings
ru: Настройки меню

en: The description displayed when hovering over a menu item.
ru: Описание, появляющееся при наведении курсора на пункт меню.

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
ru: Выключенные пункты не будут показаны ни в одном меню.

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
ru: Для упорядочивания пунктов меню, перетащите пункт мышкой в нужное место. Обратите внимание: изменения вступят в силу только после нажатия кнопки "Сохранить" внизу страницы.

en: List menus
ru: Список меню

en: Customize menu
ru: Настройка меню

en: List items
ru: Список элементов

en: There are no menu items yet.
ru: Это меню не содержит пунктов.

en: Menu link title
ru: Название ссылки меню

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
ru: Текст ссылки, соответствующий этому пункту в меню.

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ru: Максимальная глубина вложения не может превышать !maxdepth. Пункты, которые превышают это значение, недоступны для выбора.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
ru: Система меню сохраняет только системные пути, но использует синонимы URL для показа. %link_path был сохранён как %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
ru: Путь '@link_path' либо недопустим, либо у вас нет к нему доступа.

en: There was an error saving the menu link.
ru: Ошибка при сохранении ссылки меню.

en: Menu name
ru: Название меню

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
ru: Машинное имя этого меню. Эта строка будет использоваться при конструировании адреса страницы <em>обзор меню</em> для этого меню. Это имя может содержать лишь строчные буквы, цифры и дефис, а также должно быть уникальным.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
ru: Вы действительно хотите удалить пользовательское меню %title?

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
ru: Имя меню может содержать только строчные буквы, цифры и дефис.

en: The menu already exists.
ru: Меню уже существует.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu item in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu items in %title. They will be deleted (system-defined items will be reset).
ru[0]: <strong>Внимание:</strong> В меню %title сейчас @count пункт меню. Он будет удалён (системные пункты меню будут восстановлены к исходным).
ru[1]: <strong>Внимание:</strong> В меню %title сейчас @count пункта меню. Они будут удалены (системные пункты меню будут восстановлены к исходным).
ru[2]: <strong>Внимание:</strong> В меню %title сейчас @count[2] пунктов меню. Они будут удалены (системные пункты меню будут восстановлены к исходным).

en: The menu name can't be longer than 1 character. | The menu name can't be longer than @count characters.
ru[0]: Название меню не должно быть длиннее @count символа.
ru[1]: Название меню не должно быть длиннее @count символов.
ru[2]: Название меню не должно быть длиннее @count[2] символов.

en: Enter the title and path for your new menu item.
ru: Введите название и путь вашего нового пункта меню.

en: Folder Holder
ru: Папки

en: Primary Key: Unique key for menu. This is used as a block delta so length is 32.
ru: Первичный ключ: уникальный ключ для меню. Он используется как дельта блока, поэтому его длина равна 32.

en: Menu title; displayed at top of block.
ru: Название меню; отображается в заголовке блока.

en: Menu description.
ru: Описание меню

en: Provides a unique menu for each authenticated user.
ru: Предоставляет уникальное меню для каждого авторизированного пользователя.
