User menus (6.x-1.2) - en to sv translation catalogue (48 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Description
sv: Beskrivning

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Weight
sv: Vikt

en: edit
sv: redigera

en: Save
sv: Spara

en: Path
sv: Sökväg

en: Add item
sv: Lägg till post

en: Menu item
sv: Menyval

en: Expanded
sv: Utfällt

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
sv: Om detta väljs och det finns underliggande menyval kommer det alltid att vara utfällt.

en: Parent item
sv: Ovanliggande val

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
sv: Valfritt. I menyn sjunker tyngre menyval nedåt medan lättare menyval placerar sig närmare toppen.

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
sv: Är du säker på att du vill radera det anpassade menyvalet %item?

en: menu
sv: meny

en: Edit menu
sv: Redigera meny

en: Delete menu
sv: Radera meny

en: Edit menu item
sv: Redigera menyval

en: Reset menu item
sv: Återställ menyval

en: Delete menu item
sv: Radera menyval

en: Menu settings
sv: Inställningar för meny

en: The description displayed when hovering over a menu item.
sv: Beskrivningen som visas när man för pekaren över ett menyval.

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
sv: Menyval som inte är aktiverade kommer inte att visas i någon meny.

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
sv: Under kolumnen <em>Menyval</em> kan du använda drag-och-släpp-handtaget för att ändra ordningen på menyn eller (gruppmenyn). (Ta tag i ett handtag genom att hålla musen över handtagsikonen, klicka och hålla musknappen nedtryckt.) Kom ihåg att dina ändringar inte kommer att sparas förrän du klickar på knappen <em>Spara inställningar</em> längst ner på sidan.

en: List menus
sv: Visa menyer

en: Customize menu
sv: Anpassa meny

en: List items
sv: Visa alternativ

en: There are no menu items yet.
sv: Just nu finns det inga menyval.

en: Menu link title
sv: Titel på menylänken

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
sv: Länktexten tillhörande den här posten som ska visas i menyn.

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
sv: Det största djupet för ett alternativ och dess underliggande alternativ är bestämt till !maxdepth. Några menyval kanske inte kan användas som ovanliggande alternativ om de överskrider denna gräns när de väljs.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
sv: Menysystemet lagrar enbart systemsökvägar, men kommer att använda URL-aliaset för visning. %link_path har lagrats som %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
sv: Sökvägen "@link_path" är antingen ogiltig eller så har du inte behörighet till den.

en: There was an error saving the menu link.
sv: Det uppstod ett fel vid sparande av menylänken.

en: Menu name
sv: Menynamn

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
sv: Det maskinläsbara namnet på denna meny. Denna text kommer att användas för att bygga upp URL:en till sidan <em>menyöversikt</em> för denna meny. Namnet kan bara innehålla små bokstäver, siffror och bindestreck. Dessutom måste det vara unikt.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
sv: Är du säker på att du vill radera den anpassade menyn %title?

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
sv: Menynamnet får endast bestå av små bokstäver, siffror och bindestreck.

en: The menu already exists.
sv: Menyn finns redan.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu item in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu items in %title. They will be deleted (system-defined items will be reset).
sv[0]: <strong>Varning:</strong> Det finns för närvarande ett menyval i %title. Det kommer att raderas (systemdefinierade alternativ kommer att återställas).
sv[1]: <strong>Varning:</strong> Det finns för närvarande @count menyval i %title. De kommer att raderas (systemdefinierade alternativ kommer att återställas).

en: The menu name can't be longer than 1 character. | The menu name can't be longer than @count characters.
sv[0]: Menynamnet kan inte vara längre än ett tecken.
sv[1]: Menynamnet kan inte vara längre än @count tecken.

en: Enter the title and path for your new menu item.
sv: Ange titel och sökväg för ditt nya menyval.
