User Points (6.x-1.1) - en to ja translation catalogue (120 entries)

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: more
ja: 続き

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: None
ja: なし

en: Category
ja: カテゴリー

en: Save
ja: 保存

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: User Name
ja: ユーザー名

en: User
ja: ユーザー

en: All
ja: すべて

en: Points
ja: ポイント

en: Users
ja: ユーザー

en: Operation
ja: 操作

en: Expiration date
ja: 有効期限

en: Approved
ja: 承認済み

en: Pending
ja: 処理待ち

en: Declined
ja: 拒否

en: Messages
ja: メッセージ

en: Date/Time
ja: 日時

en: Userpoints
ja: ポイント

en: Users by !points
ja: ユーザー別の!points一覧

en: !Points for
ja: !Points一覧：

en: Approved?
ja: 承認済み？

en: No !Points earned
ja: 獲得した!Pointsはありません

en: Net !points Balance
ja: !pointsの純収支

en: Moderated
ja: モデレート

en: updated user
ja: 更新されたユーザ

en: Configure userpoints moderation and branding translation
ja: ユーザーポイントの調整と名付けを設定します。

en: Users earn !points as they post nodes, comments, and vote on nodes
ja: ユーザーがノードやコメントを投稿したり、ノードに投票したりすると、!pointsを獲得します。

en: !Points settings
ja: !Pointsの設定

en: Admin add/delete userpoints
ja: ユーザーポイントの追加/削除を管理します。

en: Moderation
ja: モデレート

en: Transaction status
ja: トランザクションのステータス

en: Select whether all !points should be approved automatically, or moderated, and require admin approval
ja: すべての!pointsを自動的に承認済みとするか、または調整として管理者の承認を必要とするかを選択します。

en: Points branding
ja: ポイントの名付け

en: Word to use in the interface for the upper case plural word !Points
ja: 大文字の複数形（!Points）に使用する文字列

en: Word to use in the interface for the lower case plural word !points
ja: 小文字の複数形（!points）に使用する文字列

en: Word to use in the interface for the lower case singular word !point
ja: 小文字の単数形（!point）に使用する文字列

en: lost
ja: 損失し

en: earned
ja: 獲得し

en: User %uname %op %pointsvalue !points, pending administrator approval.
ja: ユーザー %uname が%pointsvalue !pointsを%opました。管理者の承認待ちです。

en: User !points
ja: ユーザーの!points

en: Time stamp
ja: タイムスタンプ

en: Are you sure you want to @op txn @txn_id
ja: 本当にトランザクション @txn_id へ@opしますか？

en: Date and time of this transaction, in the form YYYY-MM-DD HH:MM +ZZZZ
ja: 「YYYY-MM-DD HH:MM +ZZZZ」の書式で表した、このトランザクションの日時。

en: Enter an optional description for this transaction, such as the reason it is created.
ja: 作成理由等、このトランザクションの説明を入力します。（任意）

en: Reference
ja: 参照

en: Enter optional reference for this transaction. This field will be indexed and searchable.
ja: このトランザクションを参照するための値を入力します。（任意）　このフィールドはインデックスに登録され、検索可能となります。

en: Approver ID
ja: 承認者ID

en: The user ID of the person who approved this transaction. 0 means not yet approved.
ja: このトランザクションを承認した人物のユーザーID。0はまだ承認されていないことを意味します。

en: Approval status
ja: 承認ステータス

en: Approval status of the transaction.
ja: トランザクションの承認ステータス。

en: User's !points
ja: ユーザーの!points

en: Highest Users
ja: 獲得数の多いユーザー

en: @user's !points
ja: @userの!points

en: You have %p %c
ja: %p %cを保有しています

en: !Points are visible to logged in users only
ja: ログインすると!Pointsを表示します。

en: All users by !points
ja: すべてのユーザーの!points一覧

en: All categories
ja: すべてのカテゴリー

en: Adjust
ja: 調整

en: Word to use for the uncategorized category
ja: 未分類のカテゴリーに使用する文字列

en: !Points expiration
ja: !Pointsの有効期限

en: Expire !points after
ja: !pointsの有効期間

en: This setting will not take affect, date must be in the future
ja: 現在の設定は何も影響を及ぼしません。将来の日付を入力してください。

en: Expire !points on this date
ja: !pointsを次の日付で期限切れとする

en: Expiration entry description
ja: 期限切れエントリーの説明

en: Control the behavior of messages users see.
ja: ユーザーに表示するメッセージの動作を設定します。

en: Display message
ja: メッセージを表示

en: Determines if a message should be displayed whenever !points are awarded/substracted
ja: !pointsを得た、または失った際にメッセージを表示するかどうか決定します。

en: Report Settings
ja: レポートの設定

en: Transactions per page
ja: 1ページあたりのトランザクション数

en: Limits the number of transactions displayed per page
ja: 1ページに表示するトランザクションの数を設定します。

en: Display zero !point users?
ja: !pointがゼロのユーザーを表示しますか？

en: If set to "No" users with zero !points will not be displayed in the reports
ja: 「いいえ」に設定すると、!pointsがゼロのユーザーはレポートに表示されません。

en: Users per page
ja: 1ページあたりのユーザー数

en: When listing !points by user limit how many users are displayed on a single page
ja: ユーザーごとの!pointsを一覧表示する際に、1ページに表示するユーザーの数を設定します。

en: !Points Categorization
ja: !Pointsのカテゴリー分け

en: Default Category
ja: デフォルトのカテゴリー

en: was declined
ja: 拒否され

en: No !points awaiting moderation
ja: 調整待ちの!pointsはありません

en: The operation type for this transaction. Normally, it is "admin".
ja: このトランザクションの操作タイプ。通常は「admin」。

en: Display all
ja: すべて表示

en: Filter by category
ja: カテゴリーで絞り込み

en: Number of users to display
ja: 表示するユーザー数

en: Limit the number of users displayed to this value
ja: この値までの数のユーザーを表示します。

en: Created Userpoints vocabulary
ja: ユーザーポイントのボキャブラリーを作成しました

en: Automatically created by the userpoints module
ja: userpointsモジュールによって自動的に作成

en: !points Balance
ja: !pointsの収支

en: Approved !points Balance
ja: 承認済み!pointsの収支

en: !Points awaiting moderation
ja: 調整待ちの!Points

en: <p>Provides Userpoints XML-RPC service. Requires services.module.</p>
ja: <p>UserpointsモジュールのXML-RPCサービスを提供します。servicesモジュールが必要です。</p>

en: A valid Drupal User ID.
ja: DrupalのユーザーID。

en: An optional Term ID for the category.
ja: カテゴリーのタームID。（任意）

en: Retrieves the number of points the user has.
ja: ユーザーが保有しているポイント数を取得します。

en: Number of points to add/subtract.
ja: 加算/減算するポイント数。

en: An optional description of this transaction.
ja: このトランザクションの説明。（任意）

en: Adds/subtracts points to a user.
ja: ユーザーに加算/減算するポイント。

en: User ID parameter is required.
ja: ユーザーIDのパラメーターは必須入力です。

en: Points parameter must be a negative or positive number.
ja: ポイントのパラメータには正または負の数値を入力してください。

en: Number of points
ja: ポイント数

en: Exposes userpoints functionality via XML-RPC
ja: XML-RPCを介して Userpoints の機能を外部に公開できます。

en: By default all !points are assigned to this category.  You can modify what categories are available by modifying the <a href="!url">Userpoints taxonomy</a>
ja: すべての!pointsがデフォルトでこのカテゴリーに割り当てられます。<a href="!url">Userpoints のタクソノミー</a>を変更することで、どのカテゴリーを利用可能か設定することができます。

en: User %uname %op %pointsvalue !points Total now is %total !points.
ja: ユーザー %uname が%pointsvalue !pointsを%opました。現在の合計は %total !pointsです。

en: View detailed transactions
ja: トランザクションの詳細を表示

en: Add/substract !points from this user
ja: このユーザーに!pointsを加算/減算します。

en: User Name for the user you want the !points to affect
ja: !pointsを反映させるユーザーのユーザー名

en: Number of !points to add/subtract from the user. For example, 25 (to add !points) or -25 (to subtract !points).
ja: ユーザーに加算/減算する!pointsの数。例） 25（!pointsを加算）または-25（!pointsを減算）。

en: Date and time to expire these !points, in the form YYYY-MM-DD HH:MM +ZZZZ
ja: 「YYYY-MM-DD HH:MM +ZZZZ」の書式で表した、この!pointsの有効期限。

en: Leave blank for non-expiring !points
ja: !pointsに有効期限を設けない場合は空欄にします。

en: Category to apply these !points to
ja: この!pointsを適用するカテゴリー

en: (details)
ja: （詳細）

en: userpoints module was unable to select or create a vocabulary. !Points will be uncategorized
ja: userpointsモジュールはボキャブラリーを選択または作成できませんでした。!Pointsはカテゴリー分けされません。

en: Approve Userpoints
ja: ユーザーポイントの承認

en: My !points
ja: マイ!points

en: Provides integration of Userpoints with rules
ja: Userpoints と Rules を統合することができます。
