Util (6.x-3.0-rc1) - en to it translation catalogue (55 entries)

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: enabled
it: attivato

en: Operations
it: Operazioni

en: Username
it: Nome utente

en: Type
it: Tipo

en: disabled
it: disattivato

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Comments
it: Commenti

en: error
it: errore

en: Yes
it: Si

en: Version
it: Versione

en: Overview
it: Panoramica

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Message
it: Messaggio

en: No log messages available.
it: Nessun messaggio di log disponibile.

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Name
it: Nome

en: User
it: Utente

en: Module
it: Modulo

en: Throttle
it: Limitatore

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Contains
it: Contiene

en: Verbose
it: Prolisso

en: Other
it: Altro

en: Clear
it: Cancella

en: User's ID
it: ID del utente

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Moderate
it: Moderato

en: warning
it: avviso

en: Enabled filters
it: Filtri attivi

en: critical
it: critico

en: Permission
it: Permesso

en: @module module
it: modulo @module

en: incompatible
it: incompatibile

en: Incompatible with this version of Drupal core
it: Incompatibile con questa versione del Core (File compresi nel pacchetto originale) di Drupal

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
it: Questa versione è incompatibile con la versione !core_version del Core (File compresi nel pacchetto originale) di Drupal.

en: Incompatible with this version of PHP
it: Incompatibile con questa versione di PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
it: Questo modulo richiede la versione @php_required di PHP ed è incompatibile con quella attualmente installata, la (!php_version).

en: Read/Write
it: Lettura/Scrittura

en: Package
it: Imballo

en: Promote to front page
it: Promuovi in prima pagina

en: and
it: e

en: Minimum number of words
it: Numero minimo di parole

en: Starts with
it: Inizia con

en: Ends with
it: Termina con

en: alert
it: avviso

en: emergency
it: emergenza

en: Filter log messages
it: Filtra messaggi di log

en: You must select something to filter by.
it: E' necessario selezionare qualcosa da filtrare.
