Util (6.x-3.0-rc1) - en to pt translation catalogue (55 entries)

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: enabled
pt: activo

en: Operations
pt: Operações

en: Username
pt: Utilizador

en: Type
pt: Tipo

en: disabled
pt: inactivo

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Inativo

en: Enabled
pt: Ativo

en: Comments
pt: Comentários

en: error
pt: erro

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Version
pt: Versão

en: Overview
pt: Vista global

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Message
pt: Mensagem

en: No log messages available.
pt: Não há mensagens no registo.

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: User
pt: Utilizador

en: Module
pt: Módulo

en: Throttle
pt: Acelerador

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: Contains
pt: Contém

en: Other
pt: Outros

en: Recent
pt: Recente

en: Clear
pt: Limpar

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Moderate
pt: Moderado

en: warning
pt: aviso

en: Enabled filters
pt: Filtros activos

en: critical
pt: crítico

en: Permission
pt: Permissão

en: @module module
pt: módulo @module

en: incompatible
pt: incompatível

en: Incompatible with this version of Drupal core
pt: Incompatível com esta versão base do Drupal

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
pt: Esta versão é incompatível com a versão !core_version do núcleo do Drupal.

en: Incompatible with this version of PHP
pt: Incompatível com esta versão do PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
pt: Este módulo necessita da versão @php_required do PHP e é incompatível com a versão !php_version.

en: Read/Write
pt: Leitura/Escrita

en: Package
pt: Pacote

en: Promote to front page
pt: Promover à página principal

en: and
pt: e

en: Minimum number of words
pt: Número mínimo de palavras

en: Starts with
pt: Começa com

en: Ends with
pt: Termina em

en: alert
pt: alerta

en: emergency
pt: emergência

en: Filter log messages
pt: FIltrar mensagens no registo

en: You must select something to filter by.
pt: É obrigatório seleccionar algo para filtrar.
