Util (6.x-3.0-rc2) - en to ja translation catalogue (56 entries)

en: Save configuration
ja: 設定を保存

en: enabled
ja: 有効

en: Operations
ja: 操作

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: disabled
ja: 無効

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Comments
ja: コメント

en: error
ja: エラー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Version
ja: バージョン

en: Overview
ja: 概観

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Message
ja: メッセージ

en: No log messages available.
ja: ログメッセージはありません。

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: User
ja: ユーザー

en: Module
ja: モジュール

en: Throttle
ja: スロットル

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Contains
ja: 含む

en: Verbose
ja: 詳細なメッセージを出力

en: Other
ja: その他

en: Clear
ja: クリアー

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Moderate
ja: 調整

en: warning
ja: 警告

en: Enabled filters
ja: 有効なフィルター

en: critical
ja: 致命的

en: Permission
ja: 権限

en: @module module
ja: @module モジュール

en: incompatible
ja: 互換性なし

en: Incompatible with this version of Drupal core
ja: このDrupalコアのバージョンと互換性がありません

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
ja: このバージョンはDrupalコアのバージョン !core_version と互換性がありません

en: Incompatible with this version of PHP
ja: このPHPのバージョンと互換性がありません

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ja: このモジュールはPHPバージョン @php_required を必要とし、PHPバージョン !php_version との互換性がありません。

en: Read/Write
ja: 表示／投稿

en: Package
ja: パッケージ

en: Promote to front page
ja: フロントページへ掲載する

en: Configuration saved
ja: 変更は保存されました

en: and
ja: かつ

en: Minimum number of words
ja: 最少の単語数

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: alert
ja: 警戒

en: emergency
ja: 緊急

en: Filter log messages
ja: ログメッセージの絞り込み

en: You must select something to filter by.
ja: 絞り込み対象を選択する必要があります。
