Util (6.x-3.0) - en to nl translation catalogue (61 entries)

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Description
nl: Beschrijving

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Comments
nl: Reacties

en: error
nl: fout

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Version
nl: Versie

en: Overview
nl: Overzicht

en: Date
nl: Datum

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: None
nl: Geen

en: Message
nl: Bericht

en: No log messages available.
nl: Geen logberichten beschikbaar.

en: - None -
nl: - Geen -

en: Weight
nl: Gewicht

en: Name
nl: Naam

en: User
nl: Gebruiker

en: Exact match
nl: Exacte overeenkomst

en: Throttle
nl: Afknijpen (Throttle)

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Contains
nl: Bevat

en: Base
nl: Basis

en: Verbose
nl: Uitvoerig

en: Other
nl: Andere

en: Recent
nl: Recente

en: settings page
nl: instellingenpagina

en: Clear
nl: Wissen

en: User's ID
nl: Gebruikers-ID

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: Moderate
nl: Modereren

en: warning
nl: waarschuwing

en: Enabled filters
nl: Ingeschakelde filters

en: critical
nl: kritiek

en: Permission
nl: Toegangsrechten

en: @module module
nl: @module-module

en: incompatible
nl: niet compatibel

en: Incompatible with this version of Drupal core
nl: Niet compatibel met deze versie van de Drupal-kern

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
nl: Deze versie is niet compatibel met versie !core_version van Drupal.

en: Incompatible with this version of PHP
nl: Niet compatibel met deze versie van PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
nl: Deze module vereist PHP versie @php_required en is onverenigbaar met PHP versie !php_version.

en: Read/Write
nl: Lezen/Schrijven

en: Package
nl: Pakket

en: Promote to front page
nl: Aanraden voor de voorpagina

en: Configuration saved
nl: Instellingen opgeslagen

en: and
nl: en

en: Minimum number of words
nl: Minimum aantal woorden

en: Starts with
nl: Begint met

en: Ends with
nl: Eindigt met

en: alert
nl: alarm

en: emergency
nl: noodgeval

en: Filter log messages
nl: Logberichten filteren

en: You must select something to filter by.
nl: Selecteer iets om op te filteren.

en: Read Only
nl: Alleen lezen

en: Comparison operation
nl: Vergelijkingshandeling

en: You are not logged in.
nl: U bent niet ingelogd.
