Util (6.x-3.0) - en to uk translation catalogue (65 entries)

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: enabled
uk: увімкнено

en: Operations
uk: Операції

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Type
uk: Тип

en: disabled
uk: вимкнено

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Comments
uk: Коментарі

en: error
uk: помилка

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Version
uk: Версія

en: Overview
uk: Огляд

en: Date
uk: Дата

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Message
uk: Повідомлення

en: No log messages available.
uk: Повідомлення в журналі відсутні.

en: - None -
uk: - Немає -

en: Weight
uk: Вага

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: User
uk: Користувач

en: Exact match
uk: Точний збіг

en: Module
uk: Модуль

en: Utilities
uk: Утиліти

en: Throttle
uk: Обмежувач

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Contains
uk: Містить

en: Base
uk: Основа

en: Verbose
uk: Подробиці

en: Other
uk: Інше

en: Recent
uk: Останні

en: settings page
uk: сторінка налаштувань

en: Clear
uk: Очистка

en: User's ID
uk: ID користувача

en: Create new revision
uk: Створювати нову редакцію

en: Moderate
uk: Модерувати

en: warning
uk: попередження

en: Enabled filters
uk: Увімкнені фільтри

en: critical
uk: критична ситуація

en: Permission
uk: Повноваження

en: @module module
uk: Модуль @module

en: incompatible
uk: несумісне

en: Incompatible with this version of Drupal core
uk: Не сумісно з поточною версією ядра Drupal

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
uk: Ця версія не сумісна з версією !core_version ядра Drupal.

en: Incompatible with this version of PHP
uk: Несумісний із цією версією PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
uk: Цей модуль вимагає PHP версії @php_required і не сумісний з PHP версії !php_version.

en: Read/Write
uk: Читати/Писати

en: Package
uk: Пакунок

en: Promote to front page
uk: Розмістити на головній

en: Configuration saved
uk: Конфігурація збережена

en: and
uk: та

en: Minimum number of words
uk: Мінімальна кількість слів

en: Starts with
uk: Починається з

en: Ends with
uk: Закінчується на

en: alert
uk: тривога

en: emergency
uk: аварійна ситуація

en: Filter log messages
uk: Фільтрувати записи журналу

en: You must select something to filter by.
uk: Для фільтрування необхідно щось обрати.

en: Read Only
uk: Лише для читання

en: Comparison operation
uk: Операція порівняння

en: You are not logged in.
uk: Ви не увійшли.
