Util (6.x-3.1) - en to id translation catalogue (55 entries)

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: enabled
id: hidup

en: Operations
id: Operasi

en: Username
id: Nama pengguna

en: Type
id: Jenis

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Comments
id: Komentar

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Version
id: Versi

en: Overview
id: Sekilas

en: Date
id: Tanggal

en: None
id: Tiada

en: Message
id: Pesan

en: No log messages available.
id: Tidak ada pesan log yang tersedia.

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: User
id: Pengguna

en: Module
id: Modul

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Contains
id: Mengandung

en: Alphabetically
id: Diurutkan abjad

en: Verbose
id: Terperinci

en: Other
id: Lainnya

en: Recent
id: Terbaru

en: Clear
id: Bersihkan

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Moderate
id: Moderasi

en: warning
id: peringatan

en: Enabled filters
id: Filter yang diaktifkan

en: critical
id: kritis

en: Permission
id: Kewenangan

en: @module module
id: Modul @module

en: incompatible
id: tidak kompatibel

en: Incompatible with this version of Drupal core
id: Tidak cocok dengan versi inti Drupal ini

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
id: Versi ini tidak cocok digunakan dengan versi !core_version inti Drupal.

en: Incompatible with this version of PHP
id: Tidak cocok dengan versi PHP ini

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
id: Modul ini membutuhkan PHP versi @php_required dan tidak cocok dengan PHP versi !php_version.

en: Read/Write
id: Baca/Tulis

en: Package
id: Paket

en: Promote to front page
id: Promosikan ke halaman depan

en: and
id: dan

en: Minimum number of words
id: Jumlah kata minimal

en: Edit Link
id: Sunting tautan

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: alert
id: perhatian

en: emergency
id: darurat

en: Filter log messages
id: Filter pesan log

en: You must select something to filter by.
id: Anda harus memilih sesuatu yang ingin disaring

en: !author has not created any blog entries.
id: !author belum membuat entri blog.
