Util (6.x-3.0) - en to ru translation catalogue (65 entries)

en: Save configuration
ru: Сохранить конфигурацию

en: enabled
ru: включено

en: Operations
ru: Операции

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Type
ru: Тип

en: disabled
ru: отключено

en: Description
ru: Описание

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Comments
ru: Комментарии

en: error
ru: ошибка

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Version
ru: Версия

en: Overview
ru: Обзор

en: Date
ru: Дата

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Message
ru: Сообщение

en: No log messages available.
ru: В системном журнале нет сообщений.

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Weight
ru: Вес

en: Name
ru: Название

en: User
ru: Пользователь

en: Exact match
ru: Точное совпадение

en: Module
ru: Модуль

en: Throttle
ru: Регулятор

en: Published
ru: Опубликовано

en: Filter
ru: Фильтр

en: Contains
ru: Содержит

en: Base
ru: База

en: Verbose
ru: Подробности

en: Other
ru: Другое

en: Recent
ru: Последний

en: settings page
ru: страница настроек

en: Clear
ru: Очистить

en: User's ID
ru: ID пользователя

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: Moderate
ru: Модерировать

en: warning
ru: предупреждение

en: Enabled filters
ru: Включённые фильтры

en: critical
ru: критическая ошибка

en: Permission
ru: Право доступа

en: @module module
ru: модуль @module

en: incompatible
ru: несовместимо

en: Incompatible with this version of Drupal core
ru: Несовместимо с этой версией ядра Drupal

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
ru: Эта версия несовместима с версией !core_version ядра Drupal.

en: Incompatible with this version of PHP
ru: Несовместимо с этой версией PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ru: Для этого модуля требуется PHP версии @php_required и он несовместим с PHP версии !php_version.

en: Read/Write
ru: Чтение/Запись

en: Package
ru: Пакет

en: Promote to front page
ru: Поместить на главную

en: Configuration saved
ru: Настройки сохранены

en: and
ru: и

en: Minimum number of words
ru: Минимальное количество слов

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Ends with
ru: Заканчивается на

en: Sticky at the top of lists
ru: Прикреплять вверху списков

en: alert
ru: предупреждение

en: emergency
ru: авария

en: Filter log messages
ru: Фильтр системных сообщений

en: You must select something to filter by.
ru: Необходимо выбрать, что фильтровать.

en: Read Only
ru: Только чтение

en: Comparison operation
ru: Операция сравнения

en: You are not logged in.
ru: Вы не прошли авторизацию.
