vBulletin to Drupal (6.x-1.0-rc1) - en to id translation catalogue (15 entries)

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Test
id: Tes

en: Database type
id: Jenis database

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Table prefix
id: Awalan tabel

en: Database username
id: Nama pengguna database

en: Database password
id: Sandi database

en: Database name
id: Nama database

en: Database host
id: Host database

en: Database port
id: Port databases

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
id: Opsi ini hanya penting pada beberapa situs. Jika Anda tidak yakin apa yang harus diisi di sini, biarkan saja apa adanya atau tanyakan ke penyedia layanan hosting Anda.

en: If your database is located on a different server, change this.
id: Jika database Anda berlokasi di server yang berbeda, ubah bagian ini.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
id: Jika database Anda tidak menggunakan port standar, masukkan nomor portnya.

en: Database port must be a number.
id: Port database harus merupakan angka.
