vBulletin to Drupal (6.x-1.0-rc1) - en to it translation catalogue (14 entries)

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Database type
it: Tipo database

en: Configure
it: Configura

en: Table prefix
it: Prefisso tabella

en: Database username
it: Nome utente database

en: Database password
it: Password database

en: Database name
it: Nome database

en: Database host
it: Host database

en: Database port
it: Porta database

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
it: Queste opzioni sono necessarie solamente per alcuni siti. Se non sei sicuro di cosa inserire qui, lascia le impostazioni predefinite altrimenti consulta il tuo fornitore di hosting.

en: If your database is located on a different server, change this.
it: Se il database è collocato su un server diverso, cambia questo parametro.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
it: Se il server del database è in ascolto su una porta non standard, inserisci il suo numero.

en: Database port must be a number.
it: La porta del database deve essere un numero.
