vBulletin to Drupal (6.x-1.0-rc1) - en to tr translation catalogue (14 entries)

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Database type
tr: Veritabanı türü

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Table prefix
tr: Tablo ön eki

en: Database username
tr: Veritabanı kullanıcı adı

en: Database password
tr: Veritabanı şifresi

en: Database name
tr: Veritabanı adı

en: Database host
tr: Veritabanı sunucusu

en: Database port
tr: Veritabanı port numarası

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
tr: Bu seçenekler bazı durumlarda gereklidir. Eğer bu bölümde ne gireceğinizi bilmiyorsanız, ayarları olduğu gibi bırakabilir ya da barındırma hizmetinizi aldığınız yere sorabilirsiniz.

en: If your database is located on a different server, change this.
tr: Eğer veritabanınız farklı bir sunucuda bulunuyorsa, bunu değiştirin.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
tr: Eğer veritabanınız standartların dışında bir port kullanıyorsa, buraya numarasını giriniz.

en: Database port must be a number.
tr: Veritabanı portu bir sayı olmalıdır.
