vBulletin (and Photopost) to Drupal (6.x-1.0) - en to ru translation catalogue (18 entries)

en: Cancel
ru: Отмена

en: Advanced options
ru: Дополнительные настройки

en: Database type
ru: Тип базы данных

en: Table prefix
ru: Префикс таблиц

en: Database username
ru: Имя пользователя базы данных

en: Database password
ru: Пароль к базе данных

en: Database name
ru: Название базы данных

en: Database host
ru: Хост для базы данных

en: Database port
ru: Порт базы данных

en: Save and continue
ru: Сохранить и продолжить

en: Convert a vBulletin forum into a Drupal forum
ru: Конвертировать vBulletin форум в форум Drupal

en: Testing for vBulletin tables
ru: Тестирование для vBulletin таблиц

en: migrate vbulletin
ru: миграция с vbulletin

en: Migrate from vBulletin to Drupal
ru: Миграция с vBulletin на Drupal

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
ru: Эти настройки необходимы лишь для некоторых сайтов. Если вы не знаете, что здесь указывать, то оставьте настройки по умолчанию, либо уточните их у своего хостинг-провайдера.

en: If your database is located on a different server, change this.
ru: Если ваша база данных размещена на другом сервере, измените эти настройки.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
ru: Если ваша база данных доступна через нестандартный порт, укажите здесь его номер.

en: Database port must be a number.
ru: Порт для базы данных должен быть численным значением.
