vBulletin (and Photopost) to Drupal (6.x-1.7) - en to ja translation catalogue (13 entries)

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Database type
ja: データベースのタイプ

en: Table prefix
ja: テーブルの接頭語

en: Database username
ja: データベースのユーザー名

en: Database password
ja: データベースのパスワード

en: Database name
ja: データベース名

en: Database host
ja: データベースサーバーのホスト名

en: Database port
ja: データベースサーバーのポート番号

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
ja: 以下のオプションは一部のサイトでのみ必要となります。 これらの項目に何を入力するかがよくわからない場合は、デフォルト設定のままにしておくか、ホスティングプロバイダーのマニュアル等をチェックしてください。

en: Database port must be a number.
ja: データベースサーバーのポート番号は、数値でなければなりません。

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ja: 引数の %error_operation を処理中にエラーが発生しました: @arguments
