vBulletin (and Photopost) to Drupal (6.x-1.7) - en to pt translation catalogue (13 entries)

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Advanced options
pt: Definições avançadas

en: Database type
pt: Tipo de base de dados

en: Table prefix
pt: Prefixo das tabelas

en: Database username
pt: Nome de utilizador da base de dados

en: Database password
pt: Senha da base de dados

en: Database name
pt: Nome da base de dados

en: Database host
pt: Servidor da base de dados

en: Database port
pt: Porta da base de dados

en: Save and continue
pt: Guardar e continuar

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
pt: Estas opções são apenas necessárias para alguns sites. Se não tem a certeza do que deverá introduzir aqui, mantenha as definições predefinidas ou confirme com o seu provedor de alojamento.

en: Database port must be a number.
pt: A porta da base de dados deve ser um número.

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pt: Ocorreu um erro enquanto se processava %error_operation com os argumentos: @arguments
