Version Control API (6.x-1.0-rc2) - en to de translation catalogue (48 entries)

en: Save configuration
de: Konfiguration speichern

en: Delete
de: Löschen

en: Username
de: Benutzername

en: Author
de: Autor

en: List
de: Liste

en: Actions
de: Aktionen

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Project administration
de: Projektverwaltung

en: Administrative interface for project management and related modules.
de: Verwaltungsoberfläche für Projektmanagement und damit in Verbindung stehende Module.

en: Overview
de: Übersicht

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Date
de: Datum

en: edit
de: Bearbeiten

en: Import
de: Importieren

en: Export
de: Exportieren

en: tag
de: Schlagwort

en: mail
de: E-Mail

en: n/a
de: k.A.

en: User
de: Benutzer

en: file
de: Datei

en: All
de: Alles

en: Log message
de: Protokollnachricht

en: E-mail address
de: E-Mail-Adresse

en: directory
de: Verzeichnis

en: General
de: Allgemein

en: !time ago
de: vor !time

en: Operation
de: Aktion

en: Approved
de: Genehmigt

en: branch
de: Zweig

en: special
de: Speziell

en: Accounts
de: Konten

en: Commits
de: Einspielungen

en: Account data
de: Kontoinformationen

en: Root
de: Hauptebene

en: Are you sure you want to delete %name?
de: Wollen Sie %name löschen?

en: Create account
de: Konto erstellen

en: The repository has been deleted.
de: Das Repository wurden gelöscht.

en: Delete repository
de: Repository löschen

en: Version Control
de: Versionskontrolle

en: Undefined
de: Nicht definiert

en: Queued
de: In der Warteschlange

en: Pending
de: Ausstehend

en: Declined
de: Abgelehnt

en: Question:
de: Frage:

en: Reason:
de: Grund:
