Viddler (6.x-2.2) - en to it translation catalogue (54 entries)

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: Default
it: Predefinito

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Code
it: Codice

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Allowed values list
it: Elenco dei valori ammessi

en: PHP code
it: Codice PHP

en: Video display height
it: Altezza del video

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
it: Solo uso avanzato: codice PHP che restituisce un keyed array di valori consentiti. Non deve includere i delimitatori &lt;?php ?&gt;. Se questo campo viene compilato, l'array restituito da questo codice modificherà i valori consentiti elencati sopra.

en: Allowed values
it: Valori consentiti

en: Permalink
it: Collegamento permanente

en: Autoplay
it: Partenza automatica

en: You're not allowed to input PHP code.
it: Non sei autorizzato a inserire codice PHP.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
it: I possibili valori che questo campo può contenere. Inserire un valore per riga, nel formato chiave|etichetta (key|label). La chiave è il valore che verrà memorizzato nel database e deve combaciare con il tipo di memorizzazione del campo (%type). L'etichetta è facoltativa e, se non viene indicata, la chiave sarà usata come etichetta.<br />Tag HTML consentiti: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
it: Questo codice PHP è stato impostato da un amministratore e modificherà tutti i valori consentiti elencati sopra.

en: Embed Code
it: Codice embed

en: @label (!name) - Allowed values
it: @label (!name) - Valori consentiti

en: %name: illegal value.
it: %name: valore scorretto.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
it: %name: il valore non può essere più lungo di %max caratteri.

en: Thumbnail width
it: Larghezza miniatura

en: Thumbnail height
it: Altezza anteprima

en: Full Size Video
it: Video in dimensione originale

en: Preview Video
it: Anteprima video

en: Image Thumbnail
it: Miniatura

en: See video
it: Vedi il video

en: To embed this video on your own site, simply copy and paste the html code from this text area.
it: Per inserire questo video in un altra pagina, copiare il codice HTML contenuto questo riquadro.

en: Video Display Settings
it: Impostazioni visualizzazione video

en: These settings control how this video is displayed in its full size, which defaults to @widthx@height.
it: Impostazioni riguardanti la visualizzazione di questo video a dimensioni originali (se non diversamente specificato @widthx@height).

en: Video display width
it: Larghezza del video

en: The width of the video. It defaults to @width.
it: La larghezza del video. Valore predefinito @width.

en: The height of the video. It defaults to @height.
it: L'altezza del video. Valore predefinito @height.

en: Video Preview Settings
it: Impostazioni anteprima video

en: These settings control how this video is displayed in its preview size, which defaults to @widthx@height.
it: Impostazioni riguardanti la visualizzazione di questo video come anteprima (se non diversamente specificato @widthx@height).

en: Video preview width
it: Larghezza anteprima video

en: The width of the preview video. It defaults to @width.
it: La larghezza dell'anteprima del video. Valore predefinito @width.

en: Video preview height
it: Altezza anteprima video

en: The height of the preview video. It defaults to @height.
it: L'altezza dell'anteprima del video. Valore predefinito @height.

en: The width of the thumbnail. It defaults to @width.
it: La larghezza della miniatura, il cui valore predefinito è @width.

en: The height of the thumbnail. It defaults to @height.
it: L'altezza della miniatura, il cui valore predefinito è @height.

en: Default thumbnail path
it: Percorso per la miniatura predefinita

en: Path to a local default thumbnail image for cases when a thumbnail can't be found. For example, you might have a default thumbnail at %files.
it: Il percorso di un'immagine locale da usare come miniatura per i casi in cui manca una miniatura. Ad esempio potresti mantenere una miniatura predefinita in %files.

en: "Video width" must be a positive integer.
it: "Larghezza del video" deve essere un numero maggiore di zero.

en: "Video height" must be a positive integer.
it: "Altezza del video" deve essere un numero maggiore di zero.

en: "Preview width" must be a positive integer.
it: "Larghezza anteprima" deve essere un numero intero positivo.

en: "Preview height" must be a positive integer.
it: "Altezza anteprima" deve essere un numero intero positivo.

en: "Thumbnail width" must be a positive integer.
it: "Larghezza miniatura" deve essere un numero intero positivo.

en: "Thumbnail height" must be a positive integer.
it: "Altezza miniatura" deve essere un numero intero positivo.

en: Bar with progress meter
it: Barra di avanzamento

en: Throbber
it: Icona di caricamento

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
it: Il server supporta l'indicatore di avanzamento del caricamento. L'icona animata non indica l'avanzamento dei caricamento, ma richiede meno spazio nel form. Conviene usarla quando si devono caricare file piccoli, oppure se ci sono problemi con l'indicatore di avanzamento.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
it: Errore irreparabile. Il form non è presente nella cache del server. Provare a ricaricare la pagina e inviare di nuovo il form.

en: Starting upload...
it: Inizio caricamento...

en: Uploading... (@current of @total)
it: Caricamento in corso... (@current di @total)
