Video (6.x-2.5-beta1) - en to uk translation catalogue (136 entries)

en: Download
uk: Завантаження

en: register
uk: реєстрація

en: Image
uk: Зображення

en: Preview
uk: Перегляд

en: View
uk: Перегляд

en: Length
uk: Тривалість

en: This will display the number of times this has been played.
uk: Відображення кількості раз відтворення.

en: Play count
uk: Лічильник відтворень

en: Download count
uk: Лічильник завантажень

en: URL
uk: Посилання

en: File Size
uk: Розмір файлу

en: Advanced settings
uk: Додаткові налаштування

en: Upload
uk: Вивантажити

en: 1 hour | @count hours
uk[0]: @count година
uk[1]: @count години
uk[2]: @count годин

en: 1 day | @count days
uk[0]: @count день
uk[1]: @count дні
uk[2]: @count днів

en: Download latest Flash Player
uk: Завантажити останній Флеш Програвач

en: Your browser is not able to display this multimedia content.
uk: Ваш браузер не здатний відтворювати мультимедія контент.

en: Link to Flash player download
uk: Посилання для завантаження Flash player

en: Download the latest Flash player
uk: Стягнути останній Flash player

en: Link to youtube.com
uk: Посилання на youtube.com

en: Download latest Shockwave Player
uk: Стягнути останній Shockwave Player

en: Download latest Quicktime Player
uk: Завантажити останню версію Quicktime Player

en: Link to Real
uk: Перейти на Real

en: Download latest Realmedia Player
uk: Завантажити останню версію Realmedia Player

en: Link to Windows Update
uk: Перейти на Windows Update

en: Download latest Windows Media Player
uk: Завантажити останню версію Windows Media Player

en: Problems viewing videos?
uk: Проблема з переглядом відео?

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: download
uk: звантаження

en: login
uk: увійти

en: Display download link
uk: Показувати посилання завантаження

en: Default width
uk: Базова ширина

en: Replacement patterns
uk: Шаблони заміни

en: access control
uk: права доступу

en: Hours
uk: годин

en: Seconds
uk: Секунди

en: or
uk: або

en: Syndicate
uk: Збір новин

en: Video
uk: Відео

en: Download link
uk: Посилання на завантаження

en: Minutes
uk: Хвилини

en: Stereo
uk: Стерео

en: Mono
uk: Моно

en: file name
uk: ім'я файлу

en: videos
uk: відео

en: Playtime
uk: Час програвання

en: Replace with
uk: Замінити на

en: 1 year | @count years
uk[0]: 1 рік
uk[1]: @count роки
uk[2]: @count років

en: 1 week | @count weeks
uk[0]: 1 тиждень
uk[1]: @count тижня
uk[2]: @count тижнів

en: 1 min | @count min
uk[0]: 1 хв
uk[1]: @count хв
uk[2]: @count хв

en: 1 sec | @count sec
uk[0]: 1 секунда
uk[1]: @count секунди
uk[2]: @count секунд

en: administer video
uk: керування відео

en: Allowed extensions
uk: Припустимі розширення

en: This will display the width (x) of the video
uk: Настроювання ширини (х) відображення vidio

en: This will display the height (y) of the video
uk: Настроювання висоти (y) відображення vidio

en: Sort by the number of video plays.
uk: Сортувати по числу показів.

en: Sort by the number of video downloads.
uk: Сортувати по числу завантажень.

en: Sort by the video length.
uk: Сортувати по тривалості.

en: Play
uk: Відтворити

en: download @link
uk: завантаження @link

en: Choose default video type
uk: Оберіть базовий тип відео

en: Display download menu tab
uk: Показувати вкладку меню завантаження

en: Display playtime
uk: Показати тривалість

en: Display filesize
uk: Відображати розмір файлу

en: Statistics counters
uk: Лічильники статистики

en: Count downloads
uk: Кількість завантажень

en: Flash settings
uk: Налагодження флешу

en: Ogg Theora settings
uk: Настроювання Ogg Theora

en: Filename of Cortado Java Applet
uk: Cortado Java Applet ім'я файлу

en: Submit %name video
uk: Відправити %name відео

en: Submit Video
uk: Відправити Відео

en: Video Information
uk: Інформація о відео

en: Resolution
uk: Роздільність

en: login to your account
uk: увійти до свого облікового запису

en: create a new account
uk: створити новий обліковий запис

en: to play video
uk: грати відео

en: Latest videos
uk: Останне відео

en: Top videos
uk: Популярне відео

en: Most played videos
uk: Популярне відео

en: Most downloaded
uk: Найбільш звантажувані

en: Random video
uk: Випадкове відео

en: Block display title
uk: Заголовок блоку

en: Number of videos to list in block
uk: Кількість відео в списку в блоці

en: There are no files to download for this video.
uk: Немає файлів, для завантаження як відео.

en: You do not have permission to download videos.
uk: Ви не маєте дозволів для завантаження відео.

en: create video
uk: створити відео

en: access video
uk: доступ відео

en: play video
uk: дивитися відео

en: download video
uk: скачати відео

en: edit own video
uk: редагувати своє відео

en: edit all video nodes
uk: редагувати всі відео матеріали

en: Incorrect parameters
uk: Невірні параметри

en: This video is currently being processed. Please wait.
uk: Це відео в цей час обробляється. Будь ласка, почекайте.

en: Video image
uk: Відео

en: Administer video_image module settings
uk: Управляти настроюваннями модуля video_image

en: Image thumbnails
uk: Мініатюри зображень

en: Auto regenerate thumbnail
uk: Автоматична регенерація мініатюри

en: Enable thumbnails support for video module.
uk: Включити підтримку мініатюр для відеомодуля.

en: download other formats
uk: скачати інші формати

en: Allow Multi-file Downloads
uk: Дозволяє завантаження мульти-файлу

en: File extensions to show
uk: Розширення файлів до показу

en: More information.
uk: Додаткова інформація.

en: Disable multi-file downloads
uk: Відключити завантаження мульти-файлу

en: Multi-file download folder
uk: Каталог завантаження мульти-файлу

en: Windows Media Homepage
uk: Домашня сторінка Windows Media

en: Real Media Homepage
uk: Домашня сторінка Real Media

en: AVI Information at wikipedia.org
uk: AVI інформація з wikipedia.org

en: ZIP Information at wikipedia.org
uk: ZIP інформація з wikipedia.org

en: Divx Homepage
uk: Домашня сторінка Divx

en: Macromedia Flash Homepage
uk: Домашня сторінка Macromedia Flash

en: Ogg Theora FAQ at theora.org
uk: Ogg Theora FAQ на theora.org

en: Ogg Theora help
uk: Довідка по Ogg Theora

en: File Link
uk: Посилання на файл

en: File Type
uk: Тип файлу

en: Downloading
uk: Звантаження

en: Audio Bitrate
uk: Аудіо Частота

en: Audio Sampling Rate
uk: Частота дискретизації аудио

en: Audio Channels
uk: Звукові канали

en: Hz
uk: Гц

en: Google Video support
uk: Підтримка Google Video

en: Pattern for the file prefix
uk: Шаблон для префікса файлу

en: You can upload a video file from your computer to this website.
uk: Ви можете завантажити відеофайл зі свого комп'ютера на цей сайт.

en: file size
uk: розмір файлу

en: abort upload.
uk: перервати завантаження.

en: Youtube Video URL
uk: Адреса Youtube відео

en: Insert the URL to the youtube video.
uk: Вставте адресу вашого відео на youtube.

en: Youtube Video
uk: Відео Youtube

en: Enable Youtube videos support for Video module.
uk: Дозволити підтримку відео Youtube для модуля Video.

en: The type of the video
uk: Тип відео

en: Video file name / path
uk: Ім'я відеофайлу / шлях

en: size of the video file
uk: розмір відеофайлу

en: Download the plug-in for Firefox
uk: Завантажити додаток для Firefox

en: Width (x)
uk: Ширина (x)

en: Height (y)
uk: Висота (y)

en: Show image as
uk: Показати зображення як

en: Pid
uk: PID
