Video (6.x-2.9) - en to pt translation catalogue (38 entries)

en: Download
pt: Descarregar

en: register
pt: inscreva-se

en: Image
pt: Imagem

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: View
pt: Mostrar

en: Length
pt: Extensão

en: This will display the number of times this has been played.
pt: Isto irá mostrar o número de vezes que isto foi reproduzido.

en: This will display the number of times this has been downloaded.
pt: Isso exibirá o número de vezes que foi feito download.

en: This will display a download link if the node allows it.
pt: Irá exibir um link de download se o nó o permitir.

en: Download count
pt: Contagem de downloads

en: File Size
pt: Tamanho do ficheiro

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: 1 hour | @count hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: @count horas

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: download
pt: descarregar

en: login
pt: iniciar sessão

en: ZIP
pt: Código postal

en: Default width
pt: Largura predefinida

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Hours
pt: Horas

en: Seconds
pt: Segundos

en: or
pt: ou

en: Syndicate
pt: Sindicalizar

en: Video
pt: Vídeo

en: Download link
pt: Ligação de descarregamento

en: Minutes
pt: Minutos

en: videos
pt: vídeos

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities!
pt: Prefira as substituições de texto-prima para o texto para evitar problemas com as entidades HTML!

en: Replace with
pt: Substituir por

en: 1 year | @count years
pt[0]: 1 ano
pt[1]: @count anos

en: 1 week | @count weeks
pt[0]: 1 semana
pt[1]: @count semanas

en: 1 min | @count min
pt[0]: 1 minuto
pt[1]: @count minutos

en: 1 sec | @count sec
pt[0]: 1 segundo
pt[1]: @count segundos

en: Configure different aspects of the video module and its plugins
pt: Configurar aspectos diferentes do módulo de vídeo e seus plugins
