Video (6.x-2.9) - en to ru translation catalogue (146 entries)

en: Download
ru: Скачать

en: register
ru: зарегистрироваться

en: Image
ru: Изображение

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: View
ru: Просмотр

en: Length
ru: Длина

en: This will display the number of times this has been played.
ru: Отображение количества раз воспроизведения.

en: Play count
ru: Счётчик воспроизведений

en: Download count
ru: Счётчик скачиваний

en: File Size
ru: Размер файла

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: Upload
ru: Закачать

en: 1 hour | @count hours
ru[0]: @count час
ru[1]: @count часа
ru[2]: @count часов

en: 1 day | @count days
ru[0]: @count день
ru[1]: @count дня
ru[2]: @count дней

en: Client ID
ru: ID клиента

en: Download latest Flash Player
ru: Загрузить последнюю версию Flash Player

en: Your browser is not able to display this multimedia content.
ru: Ваш браузер не способен воспроизводить мультимедиа контент.

en: Link to Flash player download
ru: Ссылка для скачивания Flash player

en: Download the latest Flash player
ru: Скачать последний Flash player

en: Link to youtube.com
ru: Ссылка на youtube.com

en: Download latest Shockwave Player
ru: Скачать последний Shockwave Player

en: Link to QuickTime Download Page
ru: Перейти на QuickTime Download Page

en: Download latest Quicktime Player
ru: Загрузить последнюю версию Quicktime Player

en: Link to Real
ru: Перейти на Real

en: Download latest Realmedia Player
ru: Загрузить последнюю версию Realmedia Player

en: Link to Windows Update
ru: Перейти на Windows Update

en: Download latest Windows Media Player
ru: Загрузить последнюю версию Windows Media Player

en: Problems viewing videos?
ru: Проблема с просмотром видео?

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: download
ru: скачать

en: login
ru: войти

en: Display download link
ru: Показать ссылку для скачивания

en: Default width
ru: Ширина по умолчанию

en: Replacement patterns
ru: Подстановочные шаблоны

en: access control
ru: права доступа

en: Hours
ru: Часы

en: Seconds
ru: Секунды

en: or
ru: или

en: Syndicate
ru: Сбор новостей

en: Video
ru: Видео

en: Download link
ru: Ссылка на загрузку

en: Audio bitrate
ru: Аудио битрейт

en: Minutes
ru: Минуты

en: Stereo
ru: Стерео

en: Mono
ru: Моно

en: file name
ru: имя файла

en: Playtime
ru: Время воспроизведения

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities!
ru: Во избежание проблем с элементами HTML предпочтительнее использовать "raw"-маркеры.

en: 1 year | @count years
ru[0]: @count год
ru[1]: @count года
ru[2]: @count[2] лет

en: 1 week | @count weeks
ru[0]: @count неделя
ru[1]: @count недели
ru[2]: @count[2] недель

en: 1 min | @count min
ru[0]: @count мин.
ru[1]: @count мин.
ru[2]: @count[2] мин.

en: 1 sec | @count sec
ru[0]: @count сек.
ru[1]: @count сек.
ru[2]: @count[2] сек.

en: administer video
ru: управлять видео

en: Upload video file
ru: Закачать видеофайл

en: Allowed extensions
ru: Допустимые расширения файлов

en: This will display the width (x) of the video
ru: Настройка ширины (х) отображения vidio

en: This will display the height (y) of the video
ru: Настройка высоты (y) отображения vidio

en: Sort by the number of video plays.
ru: Сортировать по числу показов.

en: Sort by the number of video downloads.
ru: Сортировать по числу загрузок.

en: Sort by the video length.
ru: Сортировать по продолжительности.

en: Play
ru: Играть

en: download @link
ru: загрузка @link

en: No default type
ru: Нет типа по умолчанию

en: Choose default video type
ru: Выберите тип видео по умолчанию

en: Display playtime
ru: Показывать время воспроизведения

en: Display filesize
ru: Показывать размер файла

en: Video resolutions
ru: Видео разрешение

en: Statistics counters
ru: Счётчики статистики

en: Count downloads
ru: Количество загрузок

en: Flash settings
ru: Настройки Flash

en: Ogg Theora settings
ru: Настройки Ogg Theora

en: Filename of Cortado Java Applet
ru: Cortado Java Applet имя файла

en: Video Information
ru: Видео информация

en: Resolution
ru: Разрешение

en: create a new account
ru: создать новый аккаунт

en: Latest videos
ru: Последнее видео

en: Top videos
ru: Лучшее видео

en: Most played videos
ru: Самое просматриваемое видео

en: Most downloaded
ru: Самые скачиваемое

en: Random video
ru: Случайное видео

en: Block display title
ru: Заголовок блока

en: Number of videos to list in block
ru: Номер видео, в списке блока

en: There are no files to download for this video.
ru: Нет файлов, для загрузки как видео.

en: You do not have permission to download videos.
ru: Вы не имеете разрешений для загрузки видео.

en: create video
ru: создать видео

en: access video
ru: доступ к видео

en: play video
ru: смотреть видео

en: download video
ru: скачать видео

en: edit own video
ru: редактировать своё видео

en: edit all video nodes
ru: редактировать все видеоматериалы

en: Link to DivX Download Page
ru: Ссылк на страницу загрузки DivX

en: Download latest DivX Web Player
ru: Скачать последнюю версию DivX Web плеера

en: Incorrect parameters
ru: Неверные параметры

en: This video is currently being processed. Please wait.
ru: Это видео в настоящее время обрабатывается. Пожалуйста, подождите.

en: Administer video_image module settings
ru: Управлять настройками модуля video_image

en: Image thumbnails
ru: Миниатюры изображений

en: Auto regenerate thumbnail
ru: Автоматическая регенерация миниатюры

en: Enable thumbnails support for video module.
ru: Включить поддержку миниатюр для видеомодуля.

en: download other formats
ru: скачать другие форматы

en: Allow Multi-file Downloads
ru: Разрешает загрузку мультифайла

en: File extensions to show
ru: Расширения файлов к показу

en: More information.
ru: Дополнительная информация.

en: Disable multi-file downloads
ru: Отключить загрузку мульфайла

en: Multi-file download folder
ru: Каталог загрузки мультифайла

en: Show files in "play" folder
ru: Показывать файлы в директории "play"

en: Download directory does not exist. Make sure it has a trailing forward slash "/".
ru: Каталог для загрузки не существует. Удостоверьтесь, что путь начинается с символа "/".

en: QuickTime Homepage
ru: Домашняя страница QuickTime

en: Windows Media Homepage
ru: Домашняя страница Windows Media

en: Real Media Homepage
ru: Домашняя страница Real Media

en: AVI Information at wikipedia.org
ru: Информация об AVI на wikipedia.org

en: ZIP Information at wikipedia.org
ru: Информация о ZIP на wikipedia.org

en: Divx Homepage
ru: Домашняя страница Divx

en: Macromedia Flash Homepage
ru: Домашняя страница Macromedia Flash

en: Ogg Theora FAQ at theora.org
ru: Ogg Theora FAQ на theora.org

en: Ogg Theora help
ru: Справка по Ogg Theora

en: File Link
ru: Ссылка на файл

en: Downloading
ru: Загрузка

en: Audio Bitrate
ru: Аудио битрейт

en: Audio Sampling Rate
ru: Частота дискретизации аудио

en: Audio Channels
ru: Аудио каналы

en: Hz
ru: Гц

en: Google Video support
ru: Поддержка Google Video

en: Pattern for the file prefix
ru: Шаблон для префикса файла

en: You can upload a video file from your computer to this website.
ru: Вы можете закачать видеофайл со своего компьютера на этот сайт.

en: file size
ru: размер файла

en: abort upload.
ru: прервать загрузку.

en: Upload Video
ru: Закачать Video

en: URL Video
ru: URL Видео

en: Enable validation
ru: Включить проверку

en: YouTube.com support
ru: Поддержка YouTube.com

en: Youtube Video URL
ru: Адрес Youtube видео

en: Insert the URL to the youtube video.
ru: Вставьте адрес вашего видео на youtube.

en: Youtube Video
ru: Видео Youtube

en: Enable Youtube videos support for Video module.
ru: Разрешить поддержку видео Youtube для модуля Video.

en: Link to Adobe Flash Player Download Page
ru: Ссылка на страницу скачивания Adobe Flash Player

en: The type of the video
ru: Тип видео

en: Video file name / path
ru: Имя видеофайла / путь

en: resolution : x
ru: разрешение : x

en: resolution : y
ru: разрешение : y

en: size of the video file
ru: размер видеофайла

en: Download the plug-in for Firefox
ru: Скачать плагин для Firefox

en: Width (x)
ru: Ширина (x)

en: Height (y)
ru: Высота (y)

en: Show image as
ru: Показать изображение как
