viewers (6.x-1.1-beta1) - en to pt translation catalogue (25 entries)

en: user
pt: usuário

en: Pages
pt: Páginas

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: view
pt: ver

en: Name
pt: Nome

en: User
pt: Usuário

en: Advanced Settings
pt: Configurações avançadas

en: Page
pt: Página

en: Roles
pt: Papéis

en: General
pt: Geral

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Digite uma URL do Drupal por linha. O asterisco (*) serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: Your settings have been saved.
pt: Suas configurações foram salvas.

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
pt: Se você selecionar o modo PHP, escreva o código PHP entre %php. Note que executar código PHP inválido ou errado pode danificar o seu site Drupal.

en: Add if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
pt: Adicionar se o seguinte código PHP retornar <code>TRUE</code>

en: authenticated user
pt: usuário autenticado

en: and
pt: e

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Add to every page except the listed pages.
pt: Adicionar à todas as páginas exceto nas páginas listadas.

en: Add to the listed pages only.
pt: Adicionar somente às páginas listadas.

en: Add tracking to specific pages
pt: Adicionar rastreamento para páginas específicas

en: The user ID
pt: ID do usuário.

en: Use absolute link (begins with "http://")
pt: Use link absoluto (links que começam com "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
pt: Se você quiser usar isso como em "saída de campo como link" no "path do link", você deve habilitar esta opção.
