viewers (6.x-1.1) - en to ja translation catalogue (26 entries)

en: user
ja: ユーザー

en: Pages
ja: ページ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: view
ja: ビュー

en: Name
ja: 名前

en: User
ja: ユーザー

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Page
ja: ページ

en: Roles
ja: 役割

en: General
ja: 全般

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: users
ja: ユーザ

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ja: PHPモードを選択した場合、%php の間にPHPコードを記入してください。正しくないコードを実行した場合、このDrupalサイトが正常に動作しなくなる可能性があるので注意してください。

en: Add if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ja: 以下のPHPコードが <code>TRUE</code> を返したら加える（PHPモード － PHPに精通した方専用)

en: authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: and
ja: かつ

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Add to every page except the listed pages.
ja: リストに記載したページ以外のすべてのページに加える

en: Add to the listed pages only.
ja: リストに記載したページにのみ加える

en: Add tracking to specific pages
ja: トラッキングを加える特定ページ

en: Uid
ja: ユーザーID

en: The user ID
ja: ユーザーID

en: Use absolute link (begins with "http://")
ja: 絶対リンクを使用（「http://」で始まる）
