Views (6.x-2.10) - en to ar translation catalogue (169 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Next
ar: التالي

en: user
ar: مستخدم

en: delete
ar: احذف

en: Status
ar: الحالة

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: E-mail
ar: بريد إلكتروني

en: Delete
ar: احذف

en: Operations
ar: العمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Groups
ar: مجموعات

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: القائمة

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: احذف

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Enable
ar: فَعِّل

en: Disable
ar: عَطِّل

en: Disabled
ar: مُعَطَّل

en: Taxonomy
ar: التصنيفات

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: اعرض

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: حرر

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: ابحث

en: Reset
ar: أعد الضبط

en: None
ar: لا يوجد

en: default
ar: المبدئي

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Block settings
ar: إعدادات الصناديق

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Types
ar: الأنواع

en: Hierarchy
ar: التدرج

en: Related terms
ar: المفردات ذات الصلة

en: Parent
ar: الأم

en: Depth
ar: العمق

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استورد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: صَدِّر

en: Taxonomy term
ar: صنف المفردة

en: settings
ar: إعدادات

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: عاين

en: Save
ar: احفظ

en: Default
ar: مبدئي

en: Update
ar: حَدِّث

en: Views
ar: العرض

en: Add
ar: أضف

en: Path
ar: المسار

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Display
ar: العرض

en: Menu
ar: القائمة

en: Teaser
ar: موجز

en: Text
ar: نص

en: read more
ar: اقرأ المزيد

en: Timestamp
ar: الختم الزمني

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Attachment
ar: المرفق

en: Upload
ar: ارفع

en: Picture
ar: الصورة

en: User
ar: المستخدم

en: Files
ar: الملفات

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Node
ar: العقد

en: term
ar: مصطلح

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: جارٍ

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: صفحة

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Custom
ar: مُطَوَّع

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Published
ar: منشور

en: Input format
ar: نسق إدخال

en: Signature
ar: التوقيع

en: Filter
ar: المرَشِّح

en: Location
ar: الموضع

en: Promoted to front page
ar: مُرَقَّى للصفحة الرئيسية

en: Log message
ar: رسالة السجل

en: File ID
ar: معرف الملف

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: معرف المعجم

en: Vocabulary name
ar: اسم المعجم

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Contains
ar: يحتوي

en: Normal
ar: طبيعي

en: %time ago
ar: منذ %time

en: Up
ar: اعلى

en: Caching
ar: التخزين المؤقت

en: Month
ar: بالشهر

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: node
ar: عقدة

en: Day
ar: باليوم

en: Table
ar: جدول

en: Basic
ar: الأساسي

en: Role
ar: الدور

en: Referrer
ar: أحال إليه

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Empty text
ar: نص خالى

en: Down
ar: أسفل

en: Filters
ar: مرشحات

en: Optional
ar: اختياري

en: Order
ar: الترتيب

en: Random
ar: عشوائي

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: Term description
ar: وصف الوسم

en: fields
ar: خانات

en: reply
ar: رد

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Full text
ar: كامل المتن

en: Granularity
ar: النعومة

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: Revert
ar: استرجع

en: or
ar: أو

en: Parent term
ar: مفردة أم

en: revert
ar: استرجع

en: Unformatted
ar: غير منسق

en: New comments
ar: تعليقات جديدة

en: Read only
ar: للقراءة فقط

en: Enter the terms you wish to search for.
ar: أدخل العبارات التي تريد البحث عنها.

en: Precision
ar: الدقة

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Hide
ar: إخفاء

en: Read/Write
ar: قراءة/كتابة

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ar: عليك أن تُضَمِّن على الأقل كلمة واحدة (غير منفية) بها @count أحرف أو أكثر.

en: Rearrange
ar: أعد الترتيب

en: Aggregator
ar: مجمع

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ar: خطأ في التحقق من الصحة. حاول مرة أخرى. إذا استمرت المشكلة اتصل بإداري الموقع.

en: Link class
ar: صنف الرابط

en: sort by @s
ar: رتب حسب @s

en: and
ar: و

en: field
ar: حقل

en: No fields available.
ar: لا حقول متاحة.

en: filter
ar: مرشح

en: The title of the comment.
ar: عنوان التعليق

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: The title of the node.
ar: عنوان العقدة.

en: The date the node was posted.
ar: تاريخ نشر العقدة.

en: Poll
ar: استطلاع رأي

en: Views today
ar: مشاهدة اليوم

en: upload
ar: ارفع

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ar: استخدم كلمة <strong>OR</strong> بالحروف الكبيرة لتقوم بالبحث عن أيا من كلمتين. مثلا <strong>قطط OR كلاب</strong>.
