Views (6.x-2.10) - en to uk translation catalogue (922 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Текст

en: Next
uk: Наступний

en: user
uk: користувач

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: E-mail
uk: Адреса електронної пошти

en: Delete
uk: Вилучити

en: Operations
uk: Дії

en: Value
uk: Значення

en: Groups
uk: Групи

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Enable
uk: Ввімкнути

en: Disable
uk: Вимкнено

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: On
uk: Увімкнути

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Version
uk: Версія

en: Go
uk: Перехід

en: view
uk: вид

en: File
uk: Файл

en: Tag
uk: Тег

en: Edit
uk: Редагувати

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Ні

en: default
uk: типовий

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію не можна буде скасувати.

en: Block settings
uk: Параметри Блоку

en: Weight
uk: Вага

en: Link
uk: Посилання

en: Types
uk: Типи

en: Hierarchy
uk: Ієрархія

en: Related terms
uk: Пов'язані терміни

en: Parent
uk: Батько

en: Depth
uk: Глибина

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Feed
uk: RSS стрічка

en: Name
uk: Ім'я

en: edit
uk: редагувати

en: Import
uk: Імпорт

en: Book
uk: Книга

en: Export
uk: Експорт

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: settings
uk: налаштування

en: Node ID
uk: ID документа

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Заголовок

en: Preview
uk: Перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: True
uk: Так

en: False
uk: Ні

en: Default
uk: Типово

en: Update
uk: Оновлення

en: Clean up
uk: Очистка

en: Icon
uk: Значок

en: Views
uk: Види

en: Access
uk: Повноваження

en: Add
uk: Додати

en: Path
uk: Шлях

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Display
uk: Відображення

en: Node type
uk: Тип матеріалу

en: Menu
uk: Меню

en: Teaser
uk: Анонс

en: Text
uk: Текст

en: Theme
uk: Шаблон

en: read more
uk: детальніше

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: ID
uk: Ідентифікатор

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Attachment
uk: Долучення

en: Upload
uk: Вивантажити

en: Picture
uk: Зображення

en: Mail
uk: Пошта

en: Before
uk: До

en: After
uk: Після

en: User
uk: Користувач

en: Files
uk: Файли

en: Error
uk: Помилка

en: Options
uk: Настроювання

en: Node
uk: Матеріал

en: Number of columns
uk: Кількість колонок

en: Separator
uk: Розділювач

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Vertical
uk: Вертикально

en: term
uk: термін

en: All
uk: Все

en: Access log
uk: Журнал доступу

en: Active
uk: Діючий

en: Year
uk: Рік

en: Date format
uk: Формат дати

en: Page title
uk: Назва сторінки

en: Block
uk: Блок

en: CSS class
uk: КЛАС CSS

en: Display links
uk: Відображення посилань

en: View type
uk: Тип Виду

en: Page
uk: Сторінка

en: Breadcrumb
uk: Рядок навігації

en: Off
uk: Вимкнено

en: Header
uk: Шапка

en: Footer
uk: Підвал

en: Aggregator feed
uk: Стрічка збиральника

en: Aggregator item
uk: Агрегатор пункту

en: Custom
uk: Власний

en: Roles
uk: Ролі

en: Comment
uk: Коментар

en: Hostname
uk: Сервер:

en: Score
uk: Вага

en: Published
uk: Опубліковано

en: Input format
uk: Формат вводу

en: Signature
uk: Підпис

en: Filter
uk: Фільтр

en: Location
uk: Адреса

en: Promoted to front page
uk: Розміщене на першій сторінці

en: Log message
uk: Повідомлення в системний журнал

en: Session ID
uk: ID сесії

en: File ID
uk: ID файлу

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Vocabulary ID
uk: ID словника

en: Vocabulary name
uk: Назва словника

en: Term
uk: Термін

en: Term ID
uk: ID терміну

en: Last access
uk: Останній вхід

en: Last login
uk: Останній вхід

en: Fields
uk: Поля

en: Contains
uk: Містить

en: Does not contain
uk: Не містить

en: Is less than
uk: Є меншим, ніж

en: Is less than or equal to
uk: Є меншим або рівним, ніж

en: Is equal to
uk: Є рівним

en: Is greater than or equal to
uk: Є більшим або рівним за

en: Is greater than
uk: Є більшим, ніж

en: Is not equal to
uk: Не є рівним

en: Overridden
uk: Пріоритетно

en: Watchdog
uk: Вартовий

en: Normal
uk: Нормально

en: %time ago
uk: %time тому

en: Sort order
uk: Сортування

en: Up
uk: Вгору

en: Sortable
uk: Сортується

en: Caching
uk: Кешування

en: Month
uk: Місяць

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Current
uk: Поточна

en: node
uk: матеріал

en: Day
uk: День

en: Table
uk: Таблиця

en: Basic
uk: Базово

en: List type
uk: Тип списку

en: Role
uk: Роль

en: Case
uk: Вибір

en: Referrer
uk: Джерело

en: Both
uk: Все

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: Argument
uk: Аргумент

en: Anonymous
uk: Гість

en: <All>
uk: <Усі>

en: access all views
uk: доступ до всіх видів

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
uk: Види - це особливі списки матеріалу в Вашій системі; вони глибоко модифікуються і дають можливість керувати виглядом відображених матеріалів

en: Tools
uk: Інструменти

en: Override
uk: Переназначити

en: Clone
uk: Клонування

en: Summary, sorted ascending
uk: Сумарно, сортування пряме

en: Summary, sorted descending
uk: Сумарно, сортування зворотнє

en: Ascending
uk: Зростання

en: Descending
uk: Спадання

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
uk: Текст для відображення вгорі виду. Може містити роз'яснення або які-небудь посилання. Налаштовується.

en: Normal menu item
uk: Нормальний елемент меню

en: Empty text
uk: Порожній текст

en: Expose
uk: Виставляти

en: Down
uk: Вниз

en: Wildcard
uk: Джокер

en: Arguments
uk: Аргументи

en: Operator
uk: Оператор

en: Filters
uk: Фільтри

en: Optional
uk: Необов'язкове

en: Order
uk: Замовлення

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
uk: Ім'я виду повинне бути буквено-цифровим або починатися із символу підкреслення.

en: administer views
uk: управляти видами

en: Random
uk: Випадково

en: Uncategorized
uk: Без категорії

en: Position
uk: Розташування

en: Basic settings
uk: Базові параметри

en: Last checked
uk: Востаннє перевірено

en: Profile
uk: Профіль

en: filters
uk: фільтри

en: Term description
uk: Опис терміна

en: fields
uk: поля

en: reply
uk: відповісти

en: Defaults
uk: Типово

en: Sort by
uk: Сортувати за

en: Created date
uk: Дата створення

en: Updated date
uk: Дата оновлення

en: Default language
uk: Базова мова

en: Other queries
uk: Інші запити

en: Timer
uk: Таймер

en: in
uk: в

en: Full text
uk: Повний текст

en: Feed settings
uk: Налаштування вибірок

en: Source
uk: Джерело

en: Replacement patterns
uk: Шаблони заміни

en: Query
uk: Запит

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: Second
uk: Секунда

en: Granularity
uk: Деталізація

en: Moderated
uk: Ухвалено

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: Link label
uk: Мітка посилання

en: Revert
uk: Відновити

en: or
uk: або

en: Convert
uk: Перетворити

en: Parent term
uk: Батьківський термін

en: Style
uk: Стиль

en: revert
uk: повернути

en: Last modified
uk: Востаннє змінено

en: Reverse
uk: Зворотній

en: Thousands separator
uk: Розділювач тисяч

en: Unformatted
uk: Неформатоване

en: RSS Feed
uk: RSS потік

en: New comments
uk: Нові коментарі

en: Relationships
uk: Зв'язки

en: Plural
uk: Множина

en: Relationship
uk: Зв'язок

en: relationships
uk: зв'язки

en: Sort criteria
uk: Критерій сортування

en: Parent menu item
uk: Батьківський елемент меню

en: Translations
uk: Переклади

en: Sticky
uk: Приліпити

en: Read only
uk: Тільки для читання

en: Ok
uk: Гаразд

en: Output format
uk: Вихідний формат

en: Storage
uk: Зберігання

en: Apply
uk: Застосувати

en: Enter the terms you wish to search for.
uk: Введіть слова для пошуку.

en: Information
uk: Інформація

en: PHP Code
uk: Код PHP

en: Translation
uk: Переклад

en: Translation status
uk: Статус перекладу

en: @min and @max
uk: @min та @max

en: Full node
uk: Повний матеріал

en: Precision
uk: Точність

en: Permission
uk: Дозвіл

en: Grid
uk: Ґратка

en: Hide
uk: Сховати

en: Read/Write
uk: Читати/Писати

en: Global
uk: Глобальне

en: arguments
uk: аргументи

en: Thread
uk: Гілки

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
uk: Вам необхідно вказати хоча б одне ключове слово, що містить не менше @count символів.

en: Distinct
uk: Окремий

en: <None>
uk: <Нічого>

en: Node access
uk: Доступ до матеріалу

en: Rearrange
uk: Пересортувати

en: empty
uk: пусто

en: Aggregator
uk: Підбірка новин

en: Attach to
uk: Приєднати до

en: Argument type
uk: Тип аргументу

en: Attached files
uk: Вкладені файли

en: Remove this item
uk: Видалити цей елемент

en: No title
uk: Без назви

en: Module name
uk: Ім'я модуля

en: Enter the module name to export code to.
uk: Уведіть ім'я модуля для експорту коду.

en: Page settings
uk: Параметри сторінки

en: Use pager
uk: По сторінках

en: Items to display
uk: Відображати елементів

en: Offset
uk: Зміщення

en: More link
uk: Посилання "ще(далі)"

en: Edit this view
uk: Правити вид

en: Book parent
uk: Батьківська підшивка

en: Top level book
uk: Верхній рівень підшивки

en: contains
uk: містить

en: Selection type
uk: Тип вибору

en: No name
uk: Без імені

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
uk: Помилка при перевірці значення, будь-ласка, спробуйте ще. Якщо помилка повториться, повідомте адміністратора сайту.

en: In moderation
uk: В модерації

en: Ordered list
uk: Нумерований список

en: Unordered list
uk: Ненумерований список

en: Case sensitive
uk: Чутливе до регістру

en: Link class
uk: Клас посилання

en: Column
uk: Стовпець

en: Default sort
uk: Базове сортування

en: sort by @s
uk: сортувати за @s

en: and
uk: і

en: Add @type
uk: Додати @type

en: Parent comment
uk: Батьківський коментар

en: The parent comment.
uk: Батьківський коментар.

en: Author's website
uk: Сайт автора

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
uk: Показує глибину коментаря, якщо доступно.

en: Reply-to link
uk: Посилання Відповісти на

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: field
uk: поле

en: View settings
uk: Параметри видів

en: Week @week
uk: Тиждень @week

en: Delete view
uk: Вилучити вид

en: Target
uk: Ціль

en: Time ago
uk: Часу назад

en: The taxonomy vocabulary ID
uk: ID словника Таксономії

en: The taxonomy term ID
uk: ID терміна Таксономії

en: Force single
uk: Примусово одиничний

en: The language the content is in.
uk: Мова вмісту.

en: Button text
uk: Текст кнопки

en: Title only
uk: Тільки назва

en: Validator
uk: Перевірка

en: Inherit
uk: Залежність

en: Mime type
uk: MIME Тип

en: Use default
uk: Використовувати базове

en: The weight, used for sorting.
uk: Вага, використовується для сортування.

en: The date the node was last updated.
uk: Дата останньої зміни матеріалу.

en: In the form of WW (01 - 53).
uk: У форматі ТТ (01 - 53).

en: Category ID
uk: ID категорії

en: Invalid display id @display
uk: Невірний ідентифікатор відображення @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
uk: Помилка: оброблювач для @table &gt; @field не існує!

en: Do not use a relationship
uk: Не використовувати зв'язок

en: Display type
uk: Тип виду

en: The cache has been cleared.
uk: Кеш - очищено!

en: Default sort order
uk: Базове сортування

en: translate
uk: переклад

en: No link
uk: Без посилання

en: Path: !path
uk: Шлях: !path

en: Is not one of
uk: Жоден з

en: Analyze
uk: Аналіз

en: Admin
uk: Адмін

en: Starts with
uk: Починається з

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Decimal point
uk: Десяткова кома

en: Permanent
uk: Постійна

en: Temporary
uk: Тимчасово

en: Custom date format
uk: Власний формат дати

en: Is one of
uk: Один з

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
uk: Доступ буде надано користувачам вказаного рядка повноважень

en: Show All
uk: Показати все

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
uk: Матеріал є основним вмістом сайтів на Drupal.

en: Comments are responses to node content.
uk: Коментарі є відгуками на матеріал вмісту.

en: Users who have created accounts on your site.
uk: Користувачі, у яких є обліковий запис на цьому сайті.

en: Is empty (NULL)
uk: Пусто (NULL)

en: not empty
uk: не пусто

en: Theming information
uk: Інформація для розробки шаблонів

en: Ends with
uk: Закінчується на

en: Upload date
uk: Дата завантаження

en: Do not cache
uk: Не кешувати

en: Action to take if argument is not present
uk: Що робити, якщо аргумент відсутній

en: Wildcard title
uk: Джокер назви

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
uk: Заголовок, який буде використаний для підстановки де-небудь.

en: <Basic validation>
uk: <Базова перевірка>

en: Action to take if argument does not validate
uk: Що робити, якщо аргумент не перевірений

en: Link this field to its user
uk: Посилатися на користувача

en: Text to display for anonymous users
uk: Текст, показуваний анонімним відвідувачам

en: Use default RSS settings
uk: Використовувати стандартні налаштування RSS

en: Title plus teaser
uk: Заголовок і анонс

en: Front page feed
uk: Стрічка головної сторінки

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
uk: Це буде відображатися як назва блоку в розділі Керування >> конструкція >> блоки.

en: The node ID of the node.
uk: Ідентифікатор матеріалу

en: Tab weight
uk: Вага вкладки

en: No role
uk: Без ролі

en: View link
uk: Показати посилання

en: The size of the file.
uk: Розмір файлу.

en: Link this field
uk: Зробити це поле посиланням

en: Link this field to its node
uk: Зв'язати це поле з його матеріалом

en: Delete link
uk: Посилання на видалення

en: Cache once for everything (global)
uk: Кеш разово для всього (глобально)

en: Per page
uk: По сторінках

en: Per role
uk: По ролях

en: Per role per page
uk: По ролях по сторінках

en: Per user
uk: По користувачах

en: Per user per page
uk: Для користувача і для сторінки

en: Has Avatar
uk: Має Аватар

en: Display the node with standard node view.
uk: Показує матеріал з стандартним видом.

en: Capitalize first letter
uk: Виправлення першої букви

en: Custom text
uk: Свій текст

en: Default argument
uk: Базовий аргумент

en: No fields available.
uk: Недоступні поля

en: Numeric
uk: Числовий

en: Alt text
uk: Альтернативний текст

en: Edit link
uk: Посилання на редагування

en: Broken handler @table.@field
uk: Втрачено handler @table.@field

en: Skipping broken view @view
uk: Пропущено поламаний вид @view

en: Ajax callback for view loading.
uk: Ajax callback для завантаження вида.

en: Changes cannot be made to a locked view.
uk: Зміни не можуть бути зроблені до заблокованого виду.

en: Convert stored Views 1 views.
uk: Конвертувати збережений View 1 view.

en: Convert view
uk: Конвертація виду

en: Create customized lists and queries from your database.
uk: Створення видозмінених видів і запитів з Вашої Бази Даних

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
uk: Адміністративний інтерфейс для видів. Без цього модуля Ви не зможете створювати або змінювати Ваші види.

en: Example table
uk: Таблиця приклад

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
uk: Таблиця прикладів відображає варіанти і може бути застосована для матеріалів.

en: Example content
uk: Матеріал приклад

en: Some example content that references a node.
uk: Деякі приклади, пов'язані з матеріалами

en: Example node
uk: Матеріал приклад

en: Plain text field
uk: Поле чистого тексту

en: Just a plain text field.
uk: Текстове поле.

en: Numeric field
uk: Цифрове поле

en: Just a numeric field.
uk: Просто поле з просто цифр.

en: Boolean field
uk: Булеве поле

en: Just an on/off field.
uk: Просто поле так/ні, 1/0, ввімкнено/вимкнено

en: Timestamp field
uk: Поле моменту часу

en: Just a timestamp field.
uk: Просто поле для часу

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
uk: Емулює базову головну сторінку Друпал; Ви можете встановити базовою сторінкою сайту цей вид, щоб спробувати різні модифікації головної сторінки

en: Validator options
uk: Параметри перевірки

en: Display all values
uk: Показувати всі значення

en: Hide view / Page not found (404)
uk: Сховати вид / Сторінку не знайдено (404)

en: Display empty text
uk: Показати порожній текст

en: Provide default argument
uk: Вказати базовий аргумент

en: Provide default argument options
uk: Надає базові налаштування аргументу

en: Default argument type
uk: Базовий тип аргумента

en: Broken/missing handler
uk: Пошкоджена/відсутня оболонка

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
uk: Оброблювач цього пункту зіпсований або відсутній і не може бути використаний. Якщо модуль передбачав оброблювач і був відключений, то повторне включення модуля, можливо, відновить оброблювач. А якщо ні, то вам, швидше за все, потрібно буде вилучити цей пункт.

en: Current date
uk: Поточна дата

en: Current node's creation time
uk: Час створення поточного матеріалу

en: Current node's update time
uk: Час відновлення поточного матеріалу

en: Allow multiple terms per argument.
uk: Дозволити багато термінів на аргумент

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
uk: Якщо обране, користувачі можуть уводити складені аргументи у вигляді 1+2+3 ( для АБО) або 1,2,3 ( для І).

en: Allow multiple arguments to work together.
uk: Дозволити багато аргументів в спільній роботі

en: Invalid input
uk: Некоректний ввід

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
uk: Якщо відзначене, то користувачі можуть увести складені  аргументи у вигляді 1+2+3 або 1,2,3.

en: Exclude the argument
uk: Виключити аргумент

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
uk: Якщо обраний, числа введені в аргумент, будуть скоріше виключені, чим обмежать перегляд.

en: Glossary mode
uk: Словниковий режим

en: Character limit
uk: Лімит символа

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
uk: Скільки символів аргументу буде використовуватися у фільтрі. Якщо встановити 1, усі поля, що починаються з першої букви агумента будуть допущені.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
uk: При відображенні результату аргументу, як змінювати регістр.

en: No transform
uk: Без перетворення

en: Upper case
uk: Великі літери

en: Lower case
uk: Малі літери

en: Capitalize each word
uk: Виправлення першої літери в кожному слові

en: Case in path
uk: Вибір в шляху

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
uk: Мітка цього поля, яка буде відображатися користувачам, якщо стиль вимагає цього.

en: Exclude from display
uk: Прибрати з показу

en: Output this field as a link
uk: Вивід даного поля посиланням

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
uk: Якщо включене, це поле буде перетворено в посилання. Шлях посилання повинен бути зазначений нижче.

en: Link path
uk: Шлях посилання

en: Prefix text
uk: Текст-префікс

en: Suffix text
uk: Текст-суфікс

en: Trim this field to a maximum length
uk: Скоротити це поле до максимальної довжини

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
uk: Якщо обране, поле буде обрізано по максимальній довжині.

en: Trim only on a word boundary
uk: Обрізати тільки слова на межі

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
uk: Якщо відзначене, це поле буде обрізано тільки на границі слова. Це гарантує максимальна кількість символів. Якщо не буде границь слова це може обрізати поле в нуль.

en: Add an ellipsis
uk: Додати три крапки

en: Strip HTML tags
uk: Обмежувати теги HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
uk: У положенні увімкнене всі Html-Теги будуть вилучені.

en: Field can contain HTML
uk: Поле може містити HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
uk: Якщо обране, буде запущений HTML коректор, щоб забезпечити правильне закриття тегів.

en: File size display
uk: Відобразити розмір файлу

en: Formatted (in KB or MB)
uk: У заданому форматі (в KB або MB)

en: Raw bytes
uk: У байтах

en: If checked, true will be displayed as false.
uk: Відмічене - TRUE буде відображене як FALSE

en: Round
uk: Округлення

en: If checked, the number will be rounded.
uk: Якщо обраний, число округляється

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
uk: Скільки цифр виводити після десяткової коми.

en: What single character to use as a decimal point.
uk: Який символ використовувати як десяткову кому.

en: What single character to use as the thousands separator.
uk: Який символ використовувати як роздільник тисяч.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
uk: Текст для виводу перед числом, наприклад, символ валюти.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
uk: Текст для виводу після числа, наприклад, символ валюти.

en: Simple separator
uk: Простий розділювач

en: Display as link
uk: Відображати як посилання

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
uk: Цей елемент зараз не розкритий. Якщо ви <strong>розкриєте</strong> його, користувачі зможуть змінити фільтр, коли вони побачать його.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
uk: Цей елемент зараз розкритий. Якщо ви <strong>сховаєте</strong> його, користувачі не зможуть змінити фільтр, коли вони побачать його.

en: Unlock operator
uk: Розблокувати оператор

en: When checked, the operator will be exposed to the user
uk: Якщо відзначити, то оператор буде відкритий користувачу

en: Operator identifier
uk: Ідентифікатор оператора

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
uk: Він буде відображатися в URL після '?' для позначення фільтра. Не може бути порожнім.

en: Filter identifier
uk: Ідентифікатор фільтра

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
uk: З'являється в URL після ? для ідентифікації цього фільтра. Не може бути порожнім.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
uk: Цей відкритий фільтр може бути необов'язковим.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
uk: Дозволяє цьому відкритому фільтру ухвалювати тільки одне настроювання.

en: Remember
uk: Запам'ятати

en: Remember the last setting the user gave this filter.
uk: Запам'ятовувати останні настроювання користувача для цього фільтра.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
uk: Ідентифікатор необхідний, якщо фільтр розкритий.

en: This identifier is not allowed.
uk: Ідентифікатор недозволено

en: - Any -
uk: - будь-що -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
uk: Ви зобов'язано вибрати значення, крім тих випадків, коли це необов'язковий розкритий фільтр.

en: exposed
uk: розкритий

en: Value type
uk: Тип значення

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
uk: Дата в будь-якому машинному форматі. Кращий формат: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
uk: Некоректний формат дати

en: Limit list to selected items
uk: Обмежити список обраними елементами

en: not in
uk: не в

en: Is all of
uk: З всіма

en: Is none of
uk: Без жодного

en: not
uk: не

en: Is between
uk: Між

en: between
uk: між

en: Is not between
uk: Поза межами

en: not between
uk: оза межами

en: Min
uk: Мін

en: And max
uk: І макс

en: And
uk: І

en: Contains any word
uk: Містить будь-яке слово

en: has word
uk: містить слово

en: Contains all words
uk: Містить всі слова

en: has all
uk: містить всі

en: begins
uk: починається

en: ends
uk: закінчується

en: Require this relationship
uk: Цей зв'язок обов'язковий

en: asc
uk: зрост

en: desc
uk: спад

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
uk: Проінсталювавши advanced help модуль із !href, Views буде описано краще. <a href="@hide">Сховати.</a>

en: Broken
uk: Пошкоджено

en: Install the advanced help module for the getting started
uk: Проінсталюйте модуль advanced help для початку роботи

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
uk: Не впевнені що робити?? Спробуйте "!getting-started" сторінку.

en: Displays
uk: Відображення

en: [@time ms]
uk: [@time мсек]

en: This display has no path.
uk: Цей вид немає шляху

en: Query build time
uk: Час побудови запиту

en: @time ms
uk: @time мсек

en: Query execute time
uk: Час виконання запиту

en: View render time
uk: Переглянути час рендерингу

en: No query was run
uk: Немає запущених запитів

en: Unable to preview due to validation errors.
uk: Неможливо створити перегляд через помилки некоректності.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
uk: Аргументи, розділені '/' як в URL шляхи.

en: Clone view %view
uk: Копія виду %view

en: View name
uk: Ім'я Вигляду

en: View description
uk: Опис Вигляду

en: View tag
uk: Тег Вигляду

en: Are you sure you want to delete the view %name?
uk: Ви впевнені що хочете видалити вид %name?

en: The view has been deleted.
uk: Вид видалено.

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
uk: Перериваючи блокування, будь-які не збережені зміни зроблені !user будуть загублені!

en: Break lock
uk: Перервати блокування

en: Edit view %view
uk: Змінити вид %view

en: Paste view code here
uk: Вставити код виду сюди

en: Unable to interpret view code.
uk: Неможливо інтерпретувати код виду

en: Display plugin @plugin is not available.
uk: Відобразити додаток @plugin неможливо.

en: Style plugin @plugin is not available.
uk: Додаток стилю @plugin не доступний.

en: Row plugin @plugin is not available.
uk: Додаток рядка @plugin не доступний.

en: @type handler @table.@field is not available.
uk: Оброблювач @type для @table.@field не доступний.

en: Unknown or missing table name
uk: Не відоме або відсутнє ім'я таблиці

en: Click on an item to edit that item's details.
uk: Клацніть на елементі, щоб змінити його параметри.

en: Export this view
uk: Експортувати вид

en: Create a copy of this view
uk: Створити копію даного виду

en: View "@display"
uk: Переглянути "@display"

en: Go to the real page for this display
uk: Перейдіть на реальну сторінку для цього відображення

en: Invalid
uk: Некоректно

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
uk: Помилка: Відображення @display посилається на додаток з назвою '@plugin', але цей додаток не існує!

en: Missing style plugin
uk: Загублено додаток стилю

en: Change settings for this style
uk: Змінити настроювання цього стилю

en: &nbsp; Style: !style
uk: &nbsp; Стиль: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
uk: Знайдений невірний ідентифікатор відображення під час відновлення вкладок

en: Unable to initialize default display
uk: Неможливо ініціювати відображення базове

en: Add display
uk: Додати вид

en: Remove display
uk: Видалити вид

en: Restore display
uk: Відновити вид

en: View analysis
uk: Аналізування Вигляду

en: View details
uk: Деталі Вигляду

en: Configure @type
uk: Конфігурування @type

en: Rearrange @type
uk: Пересортування @type

en: Broken field @id
uk: Втрачене поле @id

en: There are no @types available to add.
uk: @types, доступні для додавання, відсутні.

en: Configure @type %item
uk: Конфігурувати @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
uk: Настроювання додаткових параметрів для @type %item

en: Change summary style for @type %item
uk: Змінити стиль анонса для @type %item

en: Internal error: broken plugin.
uk: Внутрішня помилка: битий додаток.

en: Configure summary style for @type %item
uk: Конфігурувати стиль анонса для @type %item

en: Clear Views' cache
uk: Очистити кеш

en: Disable views data caching
uk: Вимкнути кешування даних Видів

en: Ignore missing advanced help module
uk: Ігнорувати відсутність модуля Advanced help

en: Show query above live preview
uk: Показувати запит над областю попереднього перегляду

en: Page region to output performance statistics
uk: Розділ сторінки для виводу статистики продуктивності

en: Error: missing @component
uk: Помилка: відсутній @component

en: Converted
uk: Конвертовано

en: Unable to find view.
uk: Неможливо знайти вид

en: Unable to convert view.
uk: Неможливо перетворити вид

en: The view has been deleted
uk: Вид видалено.

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
uk: Оброблювач @handler намагалися включити в нескінченний цикл!

en: Reduce duplicates
uk: Зменшення дублів

en: Default settings for this view.
uk: Базові налаштування для виду

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
uk: Відображення вигляду сторінкою, з адресою і елементом меню

en: Display the view as a block.
uk: Відображення вигляду блоком

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
uk: Додатки додаються до інших видів для збору кількох видів в один.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
uk: Відображення вигляду потоком, наприклад RSS

en: Displays rows one after another.
uk: Відображення рядків один за іншим

en: HTML List
uk: Список HTML

en: Displays rows as an HTML list.
uk: Показувати рядки як HTML-список.

en: Displays rows in a grid.
uk: Відображає рядків у сітці.

en: Displays rows in a table.
uk: Показувати рядки в таблиці

en: Displays the default summary as a list.
uk: Відображає стандартний анонс списком

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
uk: Відображає сумарно, неформатовано, з опцією для одного за одним або в лінію.

en: Generates an RSS feed from a view.
uk: Ґенерує RSS-стрічку з виду.

en: Displays the fields with an optional template.
uk: Відображенян полів з необов'язковим шаблоном

en: Fixed entry
uk: Фіксований запис

en: Will be available to all users.
uk: Буде доступно всім користувачам

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
uk: Доступ буде надано користувачам будь-якої вказаної ролі

en: No caching of Views data.
uk: Без кешування даних Видів

en: Time-based
uk: Базовано на часі

en: Simple time-based caching of data.
uk: Просте кешування базоване на часі

en: sort criteria
uk: критерій сортування

en: Sort criterion
uk: Критерій сортування

en: sort criterion
uk: критерій сортування

en: filter
uk: фільтр

en: Feed ID
uk: ID стрічки

en: The title of the aggregator feed.
uk: Заголовок агрегатора пункту.

en: The link to the source URL of the feed.
uk: Посилання на URL каналу.

en: The weight of the book page.
uk: Вага сторінки підшивки.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
uk: Глибина книжкових сторінок в ієрархії; верхній рівень підшивки має глибину 1.

en: The parent book node.
uk: Батьківський матеріал підшивки.

en: The title of the comment.
uk: Тема коментаря

en: The text of the comment.
uk: Текст коментаря

en: The comment ID of the field
uk: ID коментаря поля

en: Post date
uk: Дата публікації

en: Date and time of when the comment was posted.
uk: Дата й час коментаря.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
uk: чи Перебуває коментар на модерації.

en: Provide a simple link to delete the comment.
uk: Посилання на видалення коментаря.

en: The node the comment is a reply to.
uk: Матеріал, на який залишений коментар.

en: The User ID of the comment's author.
uk: ID користувача-автора коментаря

en: Parent CID
uk: Батьківський CID

en: The Comment ID of the parent comment.
uk: ID батьківського коментаря.

en: Last comment time
uk: Час останнього коментаря

en: Date and time of when the last comment was posted.
uk: Дата й час останнього коментаря.

en: Last comment author
uk: Автор останнього коментаря

en: The name of the author of the last posted comment.
uk: Ім'я автора останнього коментаря.

en: Comment count
uk: Кількість коментарів

en: The number of comments a node has.
uk: Кількість коментарів до матеріалу.

en: Updated/commented date
uk: Дата оновлення/коментування

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
uk: Пізніша із двох дат - дати останнього коментування й дати відновлення матеріалу.

en: The number of new comments on the node.
uk: Кількість нових коментарів до матеріалу.

en: Comment status
uk: Статус коментарів

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
uk: чи Дозволено коментувати матеріал.

en: Display the comment with standard comment view.
uk: Відображення коментаря стандартним виглядом коментарів

en: Display the comment as RSS.
uk: Показати коментарі у форматі RSS.

en: Link to contact page
uk: Посилання на сторінку контактів

en: Provide a simple link to the user contact page.
uk: Посилання на сторінку з персональною формою контактів користувача.

en: Locale source
uk: Локальне джерело

en: The ID of the source string.
uk: ID початкового джерела.

en: The full original string.
uk: Повний оригінальний текст.

en: Singular LID
uk: Одинична LID

en: The ID of the parent translation.
uk: ID батьківського перекладу.

en: The title of the node.
uk: Заголовок матеріалу.

en: The date the node was posted.
uk: Дата створення матеріалу.

en: Published or admin
uk: Опубліковано або адміністування

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
uk: Відтинає неопубліковані матеріали, якщо користувач не може їх бачити.

en: Whether or not the node is moderated.
uk: чи Перебуває матеріал на модерації.

en: Whether or not the node is sticky.
uk: чи Закріплений матеріал угорі списків.

en: Provide a simple link to the node.
uk: Надає просте посилання до матеріалу

en: Provide a simple link to edit the node.
uk: Надає просте посилання на редагування матеріалу.

en: Provide a simple link to delete the node.
uk: Надає просте посилання для видалення матеріалу.

en: In the form of CCYYMMDD.
uk: У вигляді CCYYMMDD.

en: Created year + month
uk: Рік створення + місяць

en: In the form of YYYYMM.
uk: У форматі РРРРММ.

en: Created year
uk: Рік створення

en: In the form of YYYY.
uk: У форматі РРРР.

en: Created month
uk: Місяць створення

en: In the form of MM (01 - 12).
uk: У форматі ММ(01 - 12).

en: Created day
uk: День створення

en: In the form of DD (01 - 31).
uk: У форматі ДД (01 - 31).

en: Created week
uk: Тиждень створення

en: Updated year + month
uk: Оновлений рік + місяць

en: Updated year
uk: Оновлений рік

en: Updated month
uk: Оновлений місяць

en: Updated day
uk: Оновлений день

en: Updated week
uk: Оновлений тиждень

en: Node revision
uk: Редакція матеріалу

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
uk: Ревізія матеріалів це історія змін.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
uk: Відносити матеріал до користувача, який створив редакцію.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
uk: Збережений анонс. Може бути некоректним, або використовуватися тільки для деяких типів матеріалів.

en: The revision ID of the node revision.
uk: Ідентифікатор версії матеріалу

en: The log message entered when the revision was created.
uk: Пояснення до редакції матеріалу.

en: The date the node revision was created.
uk: Дата створення редакції матеріалу.

en: Input format id
uk: ID формату введення

en: Revert link
uk: Посилання повернення

en: Has new content
uk: Має новий вміст

en: Show a marker if the node has new or updated content.
uk: Показує прапор, якщо матеріал новий, або його вміст змінився.

en: Show only nodes that have new content.
uk: Показує тільки нові матеріали.

en: Node ID from URL
uk: ID матеріалу з URL

en: Poll
uk: Опитування

en: Whether the poll is open for voting.
uk: чи Відкрите опитування для голосування.

en: Profile textfield
uk: Текстове поле профілю

en: Profile textarea
uk: Багаторядкове поле введення тексту профілю

en: Profile checkbox
uk: Прапорець профілю

en: Profile URL
uk: URL профілю

en: Profile selection
uk: Вибір профілю

en: Profile date %field-name.
uk: Профіль датою %field-name.

en: Links from
uk: Посилання з

en: Links to
uk: Посилання на

en: Search Terms
uk: Пошукові терміни

en: The terms to search for.
uk: Терміни для пошуку.

en: Display the results with standard search view.
uk: Відображає результати пошуку з стандартним видом.

en: Node statistics
uk: Статистика матеріалів

en: Total views
uk: Усього переглядів

en: The total number of times the node has been viewed.
uk: Загальне число переглядів матеріалу.

en: Views today
uk: Переглядів сьогодні

en: The total number of times the node has been viewed today.
uk: Загальне число переглядів матеріалу за сьогодні.

en: Most recent view
uk: Найактуальніший вид

en: The most recent time the node has been viewed.
uk: Час останнього перегляду матеріалу.

en: Browser session ID of user that visited page.
uk: Ідентифікатор сеансу браузера, що відвідав сторінку користувача.

en: Title of page visited.
uk: Заголовок відвідуваної сторінки.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
uk: Внутрішній шлях до відвідуваної сторінки (відносно папки, де встановлено Drupal).

en: Referrer URI.
uk: URI реферала.

en: Hostname of user that visited the page.
uk: Ім'я хоста користувача, що відвідав сторінку.

en: The user who visited the site.
uk: Користувачі, що відвідали сайт.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
uk: Час завантаження сторінки в мілісекундах.

en: Timestamp of when the page was visited.
uk: Час відвідування сторінки.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
uk: Файли підтримуються Drupal і різними модулями.

en: The ID of the file.
uk: ID файлу.

en: The name of the file.
uk: Ім'я файлу.

en: The path of the file.
uk: Шлях до файлу.

en: The mime type of the file.
uk: Mime-тип файлу.

en: The status of the file.
uk: Стан файлу.

en: The date the file was uploaded.
uk: Дата завантаження файлу.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
uk: Терміни таксономії, пов'язані з матеріалом.

en: Taxonomy term name.
uk: Ім'я терміна таксономії.

en: The term weight field
uk: Вага терміна

en: The description associated with a taxonomy term.
uk: Опис терміна Таксономії.

en: All terms
uk: Всі терміни

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
uk: Відобразити всі терміни таксономії, пов'язані з матеріалів із зазначених словників.

en: The parent term of the term.
uk: Терм-попередник

en: Term synonym
uk: Синонім терміна

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
uk: Синоніми терміна можна використовувати, щоб знайти його по альтернативних назвах.

en: Term ID (with depth)
uk: ID Терміна (із глибиною)

en: Node translation
uk: Переклад матеріалу

en: Translation set node ID
uk: Задати ID перекладу матеріалу

en: Source translation
uk: Базовий переклад

en: Child translation
uk: Дочірній переклад

en: Outdated
uk: Просрочений

en: upload
uk: завантаження

en: The description of the uploaded file.
uk: Опис завантаженого файлу.

en: Listed
uk: Списком

en: All files attached to a node with upload.module.
uk: Усі файли, приєднані до матеріалу за допомогою модуля upload.

en: Has attached files
uk: Присутні вкладені файли

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
uk: Показувати тільки елементи із прикріпленими файлами. Може привести до дублювання, якщо до одному елементу прикріплено кілька файлів.

en: The user ID
uk: ID користувача

en: The user or author name.
uk: Користувач або ім’я автора

en: Language of the user
uk: Мова користувача

en: The user's picture, if allowed.
uk: Зображення користувача. якщо дозволено.

en: The date the user was created.
uk: Дата створення користувача.

en: The user's last access date.
uk: Дата останнього візиту користувача.

en: The user's last login date.
uk: Остання дата входу користувача

en: Whether a user is active or blocked.
uk: Активний користувач або заблокований.

en: The user's signature.
uk: Підпис користувача

en: Roles that a user belongs to.
uk: Ролі користувача.

en: User ID from URL
uk: ID користувача з URL

en: User ID from logged in user
uk: ІД зареєстрованого користувача

en: Randomize the display order.
uk: Випадковість сортування виду

en: Null
uk: Зеро

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
uk: Дозволяє ігнорувати аргумент. Запит не буде змінювати цей аргумент.

en: Provide custom text or link.
uk: Занзачити свій текст або посилання

en: View result counter
uk: Перегляд лічильника результату

en: No user
uk: Нема користувача

en: contact
uk: контакт

en: Unknown group
uk: Невідома група

en: Unknown language
uk: Невідома мова

en: Current user's language
uk: Теперішня мова користувача

en: Default site language
uk: Базова мова сайту

en: No language
uk: Немає мови

en: Current installed version
uk: Теперішня встановлена версія

en: Unknown node type
uk: Невідомий тип матеріалу

en: Check for new comments as well
uk: Перевіряти нові коментарі також

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
uk: Якщо прагнете перевіряти матеріал на певний тип, відзначте; Якщо нічого не буде обрано, те всі матеріали будуть допущені.

en: Validate user has access to the node
uk: Перевіряти можливість доступу користувача до матеріалу

en: Build mode
uk: Створення режиму

en: Display node comments
uk: Відображає коментарі до матеріалу

en: No alternate
uk: нема альтернативних

en: Alternative sort
uk: Альтернативне сортування

en: Alternate sort order
uk: Альтернативний порядок сортування

en: On empty input
uk: На порожньому полі

en: Show None
uk: Не показувати нічого

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
uk: Пошук для кожного із двох термінів з набраним у верхньому регістрі <strong>OR</strong>. Наприклад, <strong>кішки OR собаки</strong>.

en: Display score
uk: Відображає оцінку

en: Allow multiple terms per argument
uk: Дозволити багато термінів на аргумент

en: No vocabulary
uk: Без словника

en: Limit terms by vocabulary
uk: Ліміт термінів словника

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
uk: Виберіть словник, з якого будете вибирати терміни.

en: Dropdown
uk: Випадання

en: Show hierarchy in dropdown
uk: Показувати ієрархію в списку, що випадає,

en: Select terms from vocabulary @voc
uk: Виберіть терміни зі словника @voc

en: Select terms
uk: Вибір термінів

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
uk: Якщо ви прагнете перевірити конкретні словники - відзначте їх; якщо нічого не відзначене - будуть пройдені всі терміни.

en: Term name or synonym
uk: Ім'я терміна або його синонім

en: Term name/synonym converted to Term ID
uk: Термін/синонім, перетворений в ID

en: Include untranslated nodes
uk: Включити не переведені матеріали

en: Current language
uk: Теперішня мова

en: Translation option
uk: Параметри перекладу

en: To the user
uk: До користувача

en: With a mailto:
uk: З mailto:

en: Is the logged in user
uk: Залоґований користувач

en: Usernames
uk: Імена користувачів

en: Enter a comma separated list of user names.
uk: Уведіть імена користувачів через кому.

en: Also look for a node and use the node author
uk: Якщо є матеріал, то використовувати його автора

en: Unrestricted
uk: Необмежено

en: No role(s) selected
uk: Жодної ролі(ролей не обрано)

en: Multiple roles
uk: Кілька ролей

en: PHP argument code
uk: Php-Код аргументу

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
uk: Уведіть Php-Код, який поверне значення аргументу. Не використовуйте &lt;?php ?&gt;. Необхідно повернути одиночне значення для цього аргументу.

en: PHP validate code
uk: Php-Код для перевірки

en: Never cache
uk: Не кешувати

en: Query results
uk: Результат запиту

en: Change the title that this display will use.
uk: Змінити заголовок цього відображення.

en: Change the style plugin.
uk: Змінити додаток стилю

en: Row style
uk: Рядковий стиль

en: Use AJAX
uk: Використовувати AJAX

en: Mini
uk: Міні

en: Change this display's pager setting.
uk: Змінити настроювання відображення багатосторінковості.

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Display only distinct items, without duplicates.
uk: Показувати тільки унікальні елементи, без дублікатів.

en: Change settings for this access type.
uk: Змінити установки для цього типу доступу.

en: Link display
uk: Відображення посилання

en: Exposed form in block
uk: Відображати в блоці

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
uk: Дозволяє відображеній формі з'являтися у блоці замість виду.

en: Change this display's !name.
uk: Змінити !name для цього відображення.

en: Get information on how to theme this display
uk: Одержати інформацію про відображення теми

en: The name of this display
uk: Ім'я виду

en: Use AJAX when available to load this view
uk: Використовувати AJAX для завантаження, якщо доступно

en: Use a pager for this view
uk: Використовувати розбиття по сторінках для цього виду

en: Full pager
uk: Повний стиль

en: Mini pager
uk: Міні стиль

en: Pager element
uk: Розбиття по сторінках

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
uk: Кількість елементів, показуваних на сторінці. Укажіть 0 для зняття обмежень.

en: Add a more link to the bottom of the display.
uk: Додати посилання  »Ще » унизу відображення.

en: Create more link
uk: Створити посилання "далі(ще)"

en: The text to display for the more link.
uk: Текст посилання  »ще »

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
uk: Це настроювання дозволить відображати тільки унікальні елементи. Якщо в результат потраплять  ідентичні елементи, то вони будуть відображатися тільки один раз. Може не завжди працювати. Може сповільнити вибірку, так що використовуйте обережно.

en: Access restrictions
uk: Обмеження доступу

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
uk: Також можна змінити !settings для обраного стилю, клацнувши на іконці.

en: Access options
uk: Параметри доступу

en: Caching options
uk: Опції кешування

en: Display even if view has no result
uk: Показувати навіть якщо результат порожній

en: Text to display if the view has no results. Optional.
uk: Текст, який буде показуватися при порожньому результаті (наприклад  »Немає такої букви! »). Необов'язково.

en: Style options
uk: Параметри стилю

en: Row style options
uk: Параметри стилю рядка

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
uk: Також можна змінити !settings для обраного стилю рядка, клацнувши на іконці.

en: Which display to use for path
uk: яке відображення використовувати для адреси

en: Display output
uk: Відображення виводу

en: Alternative display output
uk: Альтернативний стиль виду

en: Style output
uk: Стиль виводу

en: Alternative style
uk: Альтернативний стиль

en: Row style output
uk: Стиль виводу - в рядок

en: Alternative row style
uk: Альтернативний стиль рядка

en: Field @field (ID: @id)
uk: Поле @field (ID: @id)

en: Change theme
uk: Змінити тему

en: Rescan template files
uk: Перечитати файли шаблона

en: Back to !info.
uk: Повернутись до !info

en: theming information
uk: Інформація для розробки тем

en: Put the exposed form in a block
uk: Переміщає відображену форму у блок

en: File found in folder @template-path
uk: Файл знайдений у папці @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
uk: (Файл не знайдений у папці @template-path)

en: Update default display
uk: Оновити базовий вид

en: Status: using overridden values.
uk: Стан: використовувати переназначені значення.

en: Exposed form: @view-@display_id
uk: Відображена форма: @view-@display_id

en: Attachment settings
uk: Параметри вкладень

en: Inherit arguments
uk: Залежність аргументів

en: Inherit exposed filters
uk: Залежність відображених фільтрів

en: Multiple displays
uk: Сукупність відображень

en: Attach before or after the parent display?
uk: Прикріпити До або Після відображення?

en: Select which display or displays this should attach to.
uk: Виберіть, до якого відображення або відображень потрібно прикріпити вкладення.

en: Block admin description
uk: Опис блоку для Адміністратора.

en: Block caching type
uk: Тип хешування блоку

en: Using the site name
uk: Використання назви сайту

en: Use the site name for the title
uk: Використовувати назву сайту для заголовка

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
uk: Іконка стрічок буде доступна тільки для обраних відображень.

en: No menu
uk: Без меню

en: Normal: @title
uk: Нормально: @title

en: Tab: @title
uk: Закладка: @title

en: Change settings for the parent menu
uk: Змінити установки батьківського меню

en: The menu path or URL of this view
uk: Меню або URL цієї вистави

en: Menu item entry
uk: Пункт елемента меню

en: No menu entry
uk: Без пункта меню

en: Normal menu entry
uk: Звичайний пункт меню

en: Menu tab
uk: Закладки меню

en: Default menu tab
uk: Базові закладки меню

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
uk: Якщо обраний звичайний пункт, або вкладка, то вкажіть текст, використовуваний для цього пункту.

en: Insert item into an available menu.
uk: Вставити пункт у доступне меню.

en: Default tab options
uk: Базові параметри закладки

en: Already exists
uk: Уже існує

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
uk: Створюючи пункт батьківського меню, уводите заголовок пункту.

en: Title is required for this menu type.
uk: Потрібен заголовок для цього в типу меню.

en: Inline fields
uk: Поля без розділювачів

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
uk: Вбудовані поля будуть відображатися  » один за одним », замість  »один над іншим ».

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
uk: Роздільник може розташовуватися між вбудованими полями, щоб вони не змішувалися. Можна використовувати Html-Код.

en: Grouping field
uk: Групуюче поле

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
uk: Стилю @style потрібно вказати стиль рядка, але він не обраний.

en: Use the site mission for the description
uk: Використовувати в якості опису  »місію сайту »

en: RSS description
uk: Опис RSS

en: Override number of items to display
uk: Заміняти кількість відображуваних елементів

en: Display items inline
uk: Відображення елементів без розділювачів

en: You need at least one field before you can configure your table settings
uk: Необхідно хоча б одне поле для можливості настроювання таблиці

en: Override normal sorting if click sorting is used
uk: Змінити звичайне сортування, якщо можна сортувати клацанням

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
uk: Якщо обрана 'Сортування базове', те сортуватися буде в такий спосіб.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
uk: Розмістите поля в колонки; можна сполучити кілька полів в одну колонку.  При цьому, зазначений роздільник буде використовуватися для поділу полів. Укажіть, по яких колонках можна сортувати результат, а також сортування  за замовчуванням. Ви можете управляти порядком колонок і мітками до полів.

en: The style selected does not utilize fields.
uk: Обраний стиль на використовує поля.

en: None defined
uk: Не зазначено

en: New view
uk: Новий вид

en: Changed view
uk: Змінений вид

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
uk: Вид %name, відображення елементів типу <strong>@base</strong>.

en: Live preview
uk: Швидкий вид

en: Title: @title
uk: Заголовок: @title

en: @current of @max
uk: @current з @max

en: There are no views to be exported at this time.
uk: Наразі відсутні види для експортування

en: Show only these tags
uk: Показувати лише ці теги

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
uk: Помістите це в @module.info у папці modules/@module

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
uk: Покласти @module.module у папку modules/@module

en: use views exporter
uk: використання експорту видів

en: Bulk export
uk: Масовий експорт

en: Views exporter
uk: Експорт видів

en: Allows exporting multiple views at once.
uk: Дозволяє експортувати кілька вистав за раз.

en: Hide if empty
uk: Ховати, якщо порожнє

en: Starting value
uk: Початкове значення

en: The view %name has been saved.
uk: Вид %name збережено.

en: The MIME type of the attached file.
uk: MIME тип прикріпленого файлу.

en: The path of the attached file.
uk: Шлях прикріпленого файлу.

en: The size of the attached file.
uk: Розмір прикріпленого файлу.

en: Hide empty fields
uk: Ховати порожні поля

en: Always display more link
uk: Завжди відображати більше посилань

en: Authentication module
uk: Модуль автентифікації

en: Automatic live preview
uk: Автоматичний живий перегляд

en: Disable automatic live preview
uk: Вимкнено автоматичний живий перегляд

en: Provide a simple link to translate the node.
uk: Надає просте посилання для редагування матеріалу.

en: Use absolute link (begins with "http://")
uk: Використовувати абсолютне посилання (починається з "http://")

en: Link this field to its node revision
uk: Зробити це поле посиланням на його версію матеріалу

en: Output machine name
uk: Вихідне машинне ім'я

en: Choose text
uk: Вибір тексту
